Buhar kürünün uçucu küllü kendiliğinden yerleşen betonların donma-çözülme dayanıklılığına etkisi
The effect of steam curing on the freeze-thaw resistance of self-compacting concrete procuced with fly ash
- Tez No: 300096
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞİRİN KURBETÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmada buhar kürü uygulanmış ve uçucu küllü Kendiliğinden Yerleşen Betonların, donma-çözülme etkisine dayanıklılıkları araştırılmıştır. EFNARC komitesi standartlarına göre tasarlanan ve toz miktarı 500 kg/m3, 550 kg/m3 ve 600 kg/m3 olarak, üç seri KYB üretildi ve her seride, toplam tozun % 0, % 20, % 30, % 40 ve % 50´si oranında uçucu kül ikamesile toplam 15 üretim gerçekleştirildi. Numunelerin bir kısmına yumuşak ısıl işlem yöntemine göre, buhar kürü uygulandı ve ikinci gruba standard kür uygulandı. hazırlanan numunelerin 1 ve 28 günlük basınç dayanımları değerlendirildi. Buhar kürlü numunelerin bir tanesi bir günlükte 100 çevrim D-Ç?ye tabi tutuldu. Bir tane buhar kürlü ve bir standard su kürü görmüş ise, 27 gün su içinde bekletildikten sonra, 28 günlüklerinde 100 çevrim D-Ç?ye tabi tutuldular. Tüm D-Ç tabi tutulan numunelerin, 25 çevrimde bir ağırlık kaybı ve ultrases hız değişimleri belirlendi ve 100 çevrim D-Ç sonunda, su içinde bekletilmiş şahit numunelerile birlikte basınç dayanımları değerlendirildi. Deney sonuçlarına göre uçucu küllü KYB?ler, buhar kürü uygulanması sonunda 1 günlükte 28 günlük dayanımlarının %40-60 arasını elde ettiler fakat 28 günde standart kür gören numunelerden daha az basınç dayanıma sahip oldular. Uçucu kül ikame miktarı arttıkça buhar kürün betona verdiği zarar azalmıştır ve Uçucu kül %40 olduğunda, D-Ç?ye karşı en yüksek direnç görüldü. Tüm KYB?lerde D-Ç ardından önemli ağırlık ve ultrases hız değişimi gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of steam curing on the freeze-thaw resistance of SCC produced with fly ash was investigated. To accomplish this, three series of SCCs with a total amount of binder of 500 kg/m3, 550 kg/m3, and 600 kg/m3 were produced. In each series, fly ash is substituted with cement at ratios of 0%, 20%, 30%, 40% and 50% by weight of the binder. Six of the specimens were used for steam curing. One of the specimens of steam cured is subjected to F-T for 100 cycles. The rest of the specimens were kept in standard curing condition for 27 days. At the end of 28 days of standard curing, one specimen of steam cured and one specimen of standard cured are subjected to F-T. Per 25 F-T cycles, the ultra velocities of the specimens subjected to F-T for 100 cycles were measured to monitor the mass loss and the interior damage of the specimens. At the end of F-T cycles, the compressive strength of the specimens, along with those of standard cured was determined. The steam cured SCCs at the end of one day have gained a strength of 40-60% of the 28 day of compressive strength. However, the 28 day compressive strength of steam cured specimens has been decreased compared to those of standard cured ones. As the fly ash content increased, the damage due to steam curing is decreased. At the end of 100 cycles of F-T the steam cured specimens, the least strength loss was observed in those with a fly ash substation ratio of 40%. No significant mass loss and ultra velocity variation have been observed for all concretes.