Konteyner gemilerinin karaya oturma kazalarında insan faktörü analizi
Human factor analysis of container vessel?s grounding accidents
  1. Tez No: 300097
  2. Yazar: UMUT YILDIRIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERSAN BAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Marine
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Dünya denizyolu taşımacılığında konteyner taşımacılığı önemli bir paya sahiptir. Konteyner gemileri çoğunlukla modern, gelişmiş cihazlar ile donatılmış yeni inşa edilmiş gemiler olmalarına rağmen deniz kazaları yaşanmaya devam etmektedir. Deniz kazalarının önemli bir oranı karaya oturma kaza türüne aittir. Çalışma kapsamında Uluslararası Denizcilik Örgütü, Bütünleşik Küresel Deniz Taşımacılığı Bilgi Sistemi verileri ile uluslararası ve ulusal çerçevede kaza araştırması yapan, raporlayan ülkeler ve ilgili kuruluşların hazırladığı 1993-2010 yıllarına ait kaza raporları incelenmiştir. Bu amaçla çalışmanın genel bilgiler bölümünde gemi, konteyner gemileri, Uluslararası Denizcilik Örgütü, kaza, risk ve insan hatası ile ilgili literatür incelemesi yapılmıştır. Yapılan çalışmalar bölümünde konteyner gemilerinin karaya oturma kaza raporları incelenmiş, kaza nedenleri sınıflandırılarak, kazalarda görülme adetlerine, kazalara katkı oranlarına ve Hata Ağacı Analizi ile Monte Carlo Simülasyonuna göre değerlendirilmiştir. Konteyner gemilerinin karaya oturma kazalarında insan hatası payının % 64,49 kontrol edilemeyen etmenlerin payının % 35,51 olduğu tespit edilmiştir. İnsan hatalarının dağılımı; % 38,58 sefer yönetimi hataları, % 26,02 fiziksel sorunlar, % 23,96 zihinsel sorunlar, % 11,42 ekip yönetimi hatalarıdır. Sonuç olarak insan hatalarının % 50'si insan performansı bozuklukları,% 50'si takım hatalarıdır.
Özet (Çeviri)
Container shipping plays an important role in maritime transportation. Though container ships are mostly new construction ships equipped with modern and sophisticated devices, sea accidents continue to occur. The major parts of marine accidents belong to ship grounding accidents. In the context of the study, data obtained from International Maritime Organization and Global Integrated Shipping Information System, countries research/report accidents within national and international framework and accident reports from 1993 to 2010 prepared by related institutions are analyzed. For this purpose, in the general information section literature about ship, container ships, International Maritime Organization, accident, risk and human error is reviewed; definitions, information about terms and concepts are given. In literature review section grounding reports of container ships are examined; causes of accidents are categorized and evaluated in accordance with content rate, Fault Tree Analysis and Monte Carlo Simulation. In the grounding rates of container ships it is determined that human error caused 64,49% of accidents; uncontroable factors caused the 35,51% of accidents. The distribution of human errors is found that, 38,58% voyage management errors, 26,02% physical problems, 23,96% mental problems, 11,42% shift management errors. As a result, 50% of human error is human performance disorder, the other 50% is team errors.