Çift yaklaşımı ile Ising modelinin termodinamik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of thermodynamic properties of the Ising model with pair approximation of cluster variational method
  1. Tez No: 300115
  2. Yazar: ÜMİT BAYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CESUR EKİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada, anisotropi etkileşmeli spin-1 Blume-Capel modeli manyetik alan varlığında kümesel değişim metodunun çift yaklaşımı kullanılarak incelendi. Bu amaçla, ilk önce çift yaklaşımı tanımlandı ve spin-1/2 Ising modeline uygulandı. Daha sonra aynı metot bilineer ve tek-iyon anisotropi etkileşmeli spin-1 Ising modeli için uygulandı. Mıknatıslanma, kuadrupol momenti, korelasyon fonksiyonu, entropi, ,ç enerji ve serbest enerji analitik olarak elde edildi. Düzen parametreleri, korelasyon fonksiyonu, entropi, iç enerji ve serbest enerjinin termal değişimleri sıcaklığın ve koordinasyon sayısının fonksiyonu olarak grafiksel olarak çizildi. Son olarak hem en düşük dereceli yaklaşımın hem de çift yaklaşımının sonuçları birbirleri ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, spin-1 Blume Capel model with anisotropy interaction have been investigated using pair approximation of cluster variational method in the presence of external magnetic field. For that purpose, firstly the pair approximation has been described and applied to spin-1/2 Ising model. Afterwards, the same method has been performed for spin-1 Ising model with bilinear and single-ion anisotropy interactions. The magnetization, quadrupole moment, correlation function, entropy, internal energy and free energy has been obtained by using analtical calculations. The termal variations of order parameters, correlation function, entropy, internal energy, free energy is plotted graphically as a function of temperature and coordination numbers. Finally, both results of lowest and pair approximation have been compared with each other.