Tavuk embriyonal gelişimi üzerine gıda katkı maddesi sodyum benzoat'ın embriyotoksik etkilerinin histolojik yönden belirlenmesi
Histological determination of embryotoxic effects of food additive sodium benzoate on chicken embryonic development
- Tez No: 300120
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜCEL BAŞIMOĞLU KOCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Histoloji ve Embriyoloji, Biology, Histology and Embryology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada gıdalarda koruyucu olarak kullanılan sodyum benzoat'ın (E211), farklı doz ve sürelerle maruz kalan, tavuk embriyosu karaciğer dokusuna olası embriyotoksik etkileri histolojik yönden değerlendirilmiştir. İnkübasyonun 5. gününde üç ayrı dozda sodyum benzoat vitellusa enjekte edilmiş, kontrol ve deney gruplarının bir kısmı 7. günde kalanlar ise 10. günde açılarak embriyolar çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, possible embryotoxic effects of sodium benzoate (E211), which is used as a food additive, on the liver tissue of chicken embryo, which were exposed to it in different doses and time were determined histologically. Three different doses of sodium benzoate were injected into yolk on the 5th day of the incubation. Some of the eggs of control and experimental groups were opened on the 7 th day and others on the 10th day and embryos were taken out. The embryos were prepared according to rouitine histological procedure. Then, the paraffin blocks of the embryos were sectioned and stained. Preparations were examined histopathologically, findings determined as significant were photographed.As a result of the statistical assessment, it was determined that sodium benzoate caused a significant decrease in the total weights of the embryos, depending on the dose and time.