Çeşitli biryofit türlerinin protein-antikor saflaştırılmasında spesifik sorbent etkinliğinin araştırılması
Investigation of several bryophyte species for specific sorbent activity for protein-antibody purification
  1. Tez No: 300121
  2. Yazar: MİTHAT EVRİM DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN AKGÖL, PROF. DR. ADNAN ERDAĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biyoloji, Biochemistry, Biology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
İmmunoglobulin G insan kanındaki temel antikor molekülüdür. IgG terapötik ve tedavi amacıyla tıbbi alanda önemli kullanıma sahip, ticari önemi yüksek olan bir antikordur. IgG saflaştırılması için günümüzde farklı yöntemler kullanılmaktadır. Bu çalışmada IgG saflaştırılması için doğal fitosorbent olarak karayosunu örnekleri ile çalışılmıştır. Bitki örnekleri doğal yayılışa sahip oldukları yerlerden toplanmış, laboratuvar ortamında temizlenmiş, kurutulmuş, öğütülmüş ve elek analizine tabi tutulmuştur. Deneylerde 140 ? m altı büyüklüğe sahip tanecikler kullanılmıştır. İlk olarak bitki örneklerinin FTIR, SEM ve miktroskobik incelemeler ile karakterizasyon çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Bu incelemeler sonucunda bitki yüzeyinin önemli bir hidrofobikliğe sahip olduğu belirlenmiştir. Bitki örneklerine IgG adsorpsiyonu için optimizasyon çalışmaları yapılmıştır. Farklı tampon ile yapılan denemelerde bitkilerin tamamı için optimum tampon pH 5.0 olarak bulunmuştur. Derişim deneyleri sonucunda adsorpsiyon mekanizmasının Langmuir izotermine uygun olduğu, adsorpsiyonun tek tabakalı olduğu belirlenmiştir. Adsorbe edilen IgG miktarı ortalama 60 mg/g olarak bulunmuştur. Bitkilerde adsorpsiyon-desorpsiyon döngüleri sonunda adsorpsiyon kapasitesinde düşüş olmadığı, bitkilerin saflaştırma için tekrar tekrar kullanılabildiği, bu sayede düşük maliyetli, doğal, geri dönüştürülebilir fitosorbent olarak kullanılabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Immunoglobulin G is basic antibody molecule in human blood. IgG is an antibody which have therapeutic uses in medicine and have high commercial value. In recent years several methods are used for IgG purification. In this study mosses are used as a natural phytosorbent for IgG purification. Moss species were collected from their natural habitat, then cleaned, dried, grinded in laboratory and sieve analysis were performed. Laboratory experiment were done with particles smaller than 140 ? m. Characterization of moss species were conducted using FTIR, SEM, and microscobical investigations. As a result of these analysis, important hyrophobicity on plant surface were determined. Adsorption of IgG onto plant speices were investigated in batch system under various medium conditions (i.e. pH, ionic strength, IgG concentration, temperature). During optimisation experiments, pH 5.0 buffer were found to be optimum buffer for all species. With the concentration experiments, adsorption mechanism were found suitable to Langmuir adsorption isotherm, which determines single layer adsorption onto plant surfaces. Adsorbed IgG amount were found approximately 60 mg/g. Adsorption-desorption experiments indicated that plants were reusable. Results indicated that moss species have the capacity to be used as biosorbent for IgG purification, with their low cost, natural and biodegradable structure.