Büyük Menderes nehrinden yakalanan Chondrostoma meandrense (Elvira, 1987) ve Acanthobrama mirabilis (Ladiges, 1960) (Cyprinidae)'in karyotip analizi
Karyotype analysis of Chondrostoma meandrense (Elvira, 1987) and Acanthobrama mirabilis (Ladiges, 1960) (Cyprinidae) caught in the river Menderes
- Tez No: 300119
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR KOCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Genetik, Su Ürünleri, Biology, Genetics, Aquatic Products
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu araştırmada, Büyük Menders Nehrine endemik olan gerçek kemikli balıklara (Teleostei) ait Chondrostoma meandrense (Elvira, 1987) ve Acanthobrama mirabilis (Ladiges, 1960) (Cyprinidae) türlerinin kromozom sayısı ve yapısı belirlenmiş ve karyotip analizi yapılmıştır. Balıklar, Büyük Menderes Nehri ve Büyük Menderes'in kolu olan Çine Çayından serpme ağlarla yakalanarak laboratuvara getirilmiştir. Balıklara her bir gram vücut ağırlığı için 0.005 gr kolkisin abdominal boşluktan enjekte edilmiş ve yaklaşık 4 saat beklenmiştir. Kromozom preparatları hazırlandıktan sonra mikroskopta incelenerek balıkların karyotipleri çıkarılmıştır.Yapılan karyotip analizi sonucunda Chondrostoma meandrense `nin 2n=52 diploid kromozom sayısına sahip olduğu ve karyotipinin 18 adet metasentrik, 6 adet submetasentrik, 6 adet subtelosentrik ve 22 adet akrosentrik kromozomdan oluştuğu ve kol sayısının NF=82 olduğu belirlenmiştir. Acanthobrama mirabilis'in ise 2n=50 diploid kromozom sayısına ve karyotipinin 10 adet metasentrik, 6 adet submetasentrik, 10 adet subtelosentrik ve 24 adet akrosentrik kromozomdan oluştuğu ve kol sayısının NF=76 olduğu saptanmıştır.Örnekler üzerinde yapılan karyotipik incelemelerde, kromozom takımında eşey kromozomu farklılaşması olmadığı için tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the chromosome numbers and structures of Chondrostoma meandrense (Elvira, 1987) and Acanthobrama mirabilis (Ladiges, 1960) (Cyprinidae)species, belonging to real bony fish family (Teleostei), endemic to the Buyuk Menderes River, and karyotype analysis of them were made. The fish were caught by spreading network in the Buyuk Menderes, and its branch Cine River, and brought to the laboratory. The fish were injected 0.005 gr colchicin abdominal per gram body weight in their abdominal parts and waited for approximately 4 hours. After the chromosome preparats were prepared, they were examined through the microscope and the karyotype of the fish was made.In the end of the karyotype analysis applied, it was determined that Chondrostoma meandrense had 2n=52 diploid chromosome number, that its karyotype was made up of 18 metacentric, 6 submetasentrik, 6 subtelosentrik and 22 acrosentrik chromosomes, and that its Number of Fundamental was NF=82. Acanthobrama mirabilis was determined to have 2n=50 diploid chromosome number and its karyotype being made up of 10 metasentrik, 6 submetasentrik, 10 subtelosentrik and 24 acrosentrik chromosomes, and its Number of Fundamental being NF=76.In the studies done on the samples, sex chromosome differentiation in the set of chromosomes could not be determined because they don?t have such a differentiation.