FISH ve standart mikrobiyolojik yöntemlerle gıda ve sulardaki önemli bakterilerin belirlenmesi
Determination of important bacteria in food and water by FISH and standard microbiological methods
- Tez No: 300128
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL BIYIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışma, gıda ve su örneklerindeki E.coli, Salmonella, S.aureus ve Legionella' nın `Floresans in situ Hibridizasyonu' ve FDA tarafından onaylı `Kültürel Mikrobiyolojik Yöntemler' ile sayımı ve belirlenmesinin araştırılması amacıyla yürütülmüştür. Gıda örnekleri Aydın İli' ndeki büyük bir alışveriş marketinden ve halk pazarlarından, su örnekleri ise Aydın İli' ne kullanım suyu sağlayan su depolarından toplanmıştır. 100 et ve 100 su örneği çalışılarak iki tekrarlı 1000 analiz yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study has been conducted to investigate the determination and enumeration of E.coli, Salmonella, S.aureus and Legionella sp. in food and water samples by `Fluorescence in situ Hybridization? and FDA approved `Cultural Microbiological Methods?. The food samples were collected from a big supermarket and public bazaars in Aydın city; the water samples were collected from the water tanks which supplies potable water to Aydın city. 100 meat and 100 water samples were studied and 1000 analyses were applied with 2 repetitives.