Türkiye'deki Testudo kompleksinin mitokondri DNA varyasyonu
Mitochondrial DNA variation of Turkish Testudo complex
- Tez No: 300129
- Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ BARDAKCI, PROF. DR. OĞUZ TÜRKOZAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Kara kaplumbağası, Testudo graeca, son zamanlarda bir tür kompleksi haline getirilmiştir. Bu grup ticaretinin yapılması ve habitatların tahribi nedeniyle koruma altında olduğu için, koruma stratejilerine rehberlik etmek açısından bu takson içindeki evrimsel soyhatlarının doğru bir şekilde anlaşılması önemlidir. Bu çalışmada, Türkiye'de morfolojik olarak tanımlanmış taksonları temsil eden 100 farklı lokaliteden 205 örneğin hızlı evrimleşen iki mitokondrial belirteci (ND4 ve Cyt b) kullanılmıştır. Buna ilaveten Türkiye'deki Testudo'yu daha geniş bir filogenetik temele yerleştirmek için daha önceki çalışmalardaki diziler GenBank'tan alınarak çalışmaya eklenmiştir. Veri setimiz daha önceki çalışmaları destekler nitelikte morfolojik ve moleküler gruplamalar arasında tutarsızlıklar olduğunu göstermektedir. Altı ana klad (A-F) tanımlanmış ve bunların dört tanesi (ibera, terrestris, buxtoni ve armeniaca) Türkiye'de tespit edilmiştir. Son yıllarda tanımlanan iki takson olan Testudo graeca anamurensis ve Testudo antakyensis genetik olarak Testudo graeca terrestris'e benzer bulunmuştur. Türkiye'de buxtoni kladının varlığı ilk defa kaydedilmiştir. Ayrıca kladlar arasındaki olası temas noktaları da belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The spur-thighed tortoise, Testudo graeca, has recently been splited into a complex of species. Since this group is conservation concern due to trade and habitat destruction accurate understanding of evolutionary lineages in this taxon is important for guiding conservation strategies. We have sequenced rapidly evolving two mitochondrial markers (ND4 and Cyt b) for 205 specimens from 100 different localities representing morphologically defined taxa in Turkey. Furthermore, we have added GenBank sequences of previous studies to place the Turkish Testudo into a broader regional phylogenetic framework. Our data showed inconsistencies between morphological and molecular groupings and supported the previous results. Six major clades (A-F) were identified four of which were from Turkey (ibera, terrestris, buxtoni and armeniaca). Recently described taxa Testudo graeca anamurensis and Testudo antakyensis were found genetically identical to Testudo graeca terrestris. The existences of buxtoni clade in Turkey was reported for the first time. Furthermore, possible contact zones of clades were also identified.