Boşanma sürecinde olan ailelerdeki çocukların aile algılarının ve sorunlarının resimler aracılığı ile incelenmesi
The study examining family perceptions and problems of children who belongs to families in process of divorce with intervention of pictures
  1. Tez No: 300134
  2. Yazar: MEHMET SAĞLAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NERİMAN ARAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ev Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışma, anne-babası boşanma sürecinde olan ve ailesi ile birlikte yaşayan ilköğretim düzeyindeki çocukların aile algılarının ve sorunlarının resimler aracılığı ile belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya Ankara 9. Aile Mahkemesinde boşanma/velayet davaları devam edip, halen boşanma sürecinde olan ailelerin 7?14 yaş grubundaki 45 çocuk ile aynı yaşta aileleri ile birlikte yaşayan 45 çocuk olmak üzere toplam 90 çocuk dahil edilmiştir. Araştırmada, boşanma sürecinde olan aileler ve çocukları ile birlikte yaşayan aileler ve çocuklarının bilgilerini belirleyebilmek amacıyla ?Çocuk Bilgi Formu(ÇBF)? ve ?Aile Bilgi Formu(ABF)? çocukların duygularını ve içinde bulundukları durumu daha iyi anlamak için ?Aile Çiz Testi(AÇT)?, ?Bir İnsan Çiz Testi(BİÇT)? ve ?Bir İnsan Çiz Testi Soruları(BİÇTS)? kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine children? family perceptions and problems of divorcing couples and live with their family. The sample of the study have been drawn from 90 children whose process have been continuing divorce/custody cases at nineth family courts in Ankara,45 children between the ages of 7-14 whose family are in divorce process and 45 same age children who live with their family. It has been used to determine information of the families who are in process of divorcing and live with their children ?Children Information Form?, ?Family Information Form? and also to better understand of children emotions and their situation had been used ? Draw Family Test?, ?Drawn A human Test? and ? The Questions of Draw A human Test? in the study.