İş, aile ve bireysel yaşam uyumu: Yaşamın dengesine bazı değişkenlerin etkisinin incelenmesi
Work, family and individual life compliance: Examination of the effect of some variables to life balance
  1. Tez No: 300133
  2. Yazar: IŞIL EKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ÖZMETE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ev Ekonomisi, Sosyoloji, Home Economics, Sociology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ev Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile ve Tüketici Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu araştırma; kamu sektöründe çalışan kadınlar ve erkeklerin iş, aile ve bireysel yaşam uyumu temelinde yaşamı dengeleyebilme durumlarını ortaya koymak amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür. Araştırmaya Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'ndaki çeşitli birimlerde çalışan ve kartopu örnekleme yöntemi ile seçilen 157 kadın ve 143 erkek olmak üzere toplam 300 birey katılmıştır. Çalışan bireylere en ağır gelen rollerin evlilikle edinilen ebeveyn ve eş olma sorumlulukları olduğu bulunmuştur. Aile yaşamının iş yaşamı üzerine etkisini en ağır hissedenler 3 çocuk sahibi bireylerdir. Evli olan bireyler iş yaşamının aile yaşamı üzerine etkisini bekâr olanlara göre daha fazla hissetmektedirler. İş ve aile yaşamının birey üzerindeki etkisini iş yaşamının talepleri açısından evli olan bireyler bekâr olanlara göre, 3 çocuk sahibi olanlar 2 ve 1 çocuk sahibi olan bireylere göre daha fazla yaşamaktadırlar. Ayrıca, aile yaşamının talepleri açısından, 47 ve daha büyük yaştaki bireyler, 3 çocuk sahibi olan bireyler ile evli olan bireylerin aile yaşamının taleplerini daha fazla hissederek yaşadıkları belirlenmiştir. Bireylerin iş ve aile yaşamı çatışması ile başa çıkmada kullandıkları aile ile ilgili işleri planlama stratejileri çocuk sayısına göre, dışarıdan yardım alma stratejileri ise yaş gruplarına göre anlamlı farklılık göstermektedir. Bununla birlikte çalışan bireylerin iş ve aile çatışması ile başa çıkma stratejilerinden sosyal destek stratejilerini kullanma sıklıklarının yaş gruplarına göre anlamlı farklılık gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was planned and conducted to prove that can be life balance on the basis of work, family and individual life compliance men and women working in public sektor. In this study included 157 women and 143 men totaly 300 person selected with snowball sampling method and working at various unit in Ministry of Agriculture and Rural Affairs. It was found that the heaviest roles of working individuals were responsibilities of being parents and couples after marriage. Individuals have 3 childeren the most severe feel intervention of family life on work life. Married individuals feel more than single individuals that intervention of working life on family life. Married individuals compared to single individuals, individuals have 3 children compared to have 2 and 1 children more exposed to intervention of family life and work life to individual in terms of demands of working life. Also, in terms of the demands of family life, individuals ages 47 and older, individuals have 3 children and married individuals were determined more feeling to experience the demands of family life. Individuals use to cope with work and family life conflict, jobs planning strategies related to family according to number of children, strategies for getting outside help according to age groups show significant differences. However, the frequency of using social support strategies within the coping strategies with work and family conflict according to age groups reveal significant differences for working individuals