İki boyutlu eğri uzayda kuantum dinamiği
Quantum dynamic on the two dimensional curved space
  1. Tez No: 300163
  2. Yazar: MÜSLÜM GÜZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, farklı eğriselliklere sahip yüzeyler üzerinde iki boyutlu hidrojen benzeri atomu tekrara göz önüne aldık. İki boyutlu hidrojen benzeri atom problemi göreli olmayan durumda analitik olarak tekrar çözüldü. Farklı yüzeyler üzerinde göreli olmayan durum için farklı metotlar kullanarak çözümleri yeniden sunmuş bulunuyoruz. Düz yüzey üzerindeki hidrojen benzeri atom için enerji özdeğeri polar va parabolik koordinatlarda ve faktorizasyon metodu ile gözönüne alınarak yeniden üretildi. Ayrıca, momentum uzayında Schrödinger denklemi tekrar yazıldı. Schrödinger denklemi iki boyutlu momentum uzayını üç boyutlu küre yüzeyi üzerine izdüşürerek çözüldü. Son olarak, düzgün bir manyetik alan içinde iki boyutlu hidrojen benzeri atom için Schrödinger denkleminin analitik çözümleri bulundu.
Özet (Çeviri)
We consider the two-dimensional Hydrogen Atom on the surface have a different curvature constants. The two-dimensional Hydrogen Atom problem is resolved analitical non-relativistically case. We have represented the solutions to the non-relativistically case the on the different surface with the different method. The energy eigenvalue for two dimensional Hydrogen like atom on flat surface reproducted by considering the polar and parabolic coordinates and the factorization method. Moreover, we formulated the Schrödingerin momentum space. The Schrödinger equation is solved by projecting the two dimensional momentum space onto the surface of a three dimensional sphere. Finally, we found that the analytical solutions of the Schrödinger equation for two-dimensional Hydrogen like atom in a homogeneous magnetic field.