Mikroemülsiyonların çözünürleştirilmesi
Solubilization in microemulsions
- Tez No: 300162
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET İŞCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizikokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
İyonik ve iyonik olmayan surfaktantlarla hazırlanan su/yağ mikroemülsiyonlarının çözünürleştirme kapasiteleri alkol ve yağın alkil zincir uzunluğunun fonksiyonu ile incelendi. Mikroemülsiyonlar, surfaktant, alkol, yağ ve suyu berrak bir çözelti elde edinceye kadar karıştırmakla hazırlandı. Su çözünürleştirme kapasitesi faz diyagramının monofazik bölgesinden çok fazlı bir bölgeye geçiş olarak tanımlanan çözünürleştirme limitine kadar karışımın su ile titrasyonu ile tayin edildi. Çözünürleştirme alkol ve yağın zincir uzunluğuna bağlı olarak alkolün yağ, su ve ara fazda dağılımı bakımından yorumlanır. Faz davranışı ve elektriksel iletkenlikleri, yağ ve alkolün zincir uzunluğunun surfaktantın zincir uzunluğuna eşit olması halinde çözünürleştirmenin bir maksimum değere ulaştığı sonucu çıkarıldı. Sözde üçlü faz diyagramının çizilmesi ve monofazik bölgenin alanının ölçülmesi ile çözünürleştirme kapasitesinin alkolün zincir uzunluğu ile doğrudan ilgili olduğu bulundu.ANAHTAR KELİMELER: Su/yağ mikroemülsiyonları, su çözünürleştirme kapasitesi, emülsiyon, surfaktant.
Özet (Çeviri)
The solubilization capacity of water/oil microemulsions formed with ionic and nonionic surfactants was studied as a function of alkyl chain length of oil and alcohol. The microemulsions were preponed by mixing surfactant, alcohol, oil and water to get a clear solution. The water solubilization capacity was determined by titrating the mixture with water to the solubilization limit, which was defined as the transition from the monophasic region of the phase diagram to a polyphase region. The solubilization behavior is interpreted in terms of portitioning of alcohol among oil, water and the interphase depending upon the chain length of oil and alcohol. It was concluded from phase behavior and electrical conductivity that the solubilization reached a maximum when the oil chain length, plus that of the alcohol was equal to that of the surfactant. By constructing pseudo-ternary phase diagrams and measuring the area of the monophasic region, it is found that the solubilization capacity is directly related to the alcohol chain length.KEY WORDS: Water/oil microemulsions, water solubilization capacity, emulsion, surfactant.