Yün iplik bobinlerinin kuruma davranışının incelenmesi
Investigation of drying behavior of wool yarn bobbins
- Tez No: 300174
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OKTAY HACIHAFIZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Tekstil endüstrisinde iplik bobinlerinin boyama işleminden sonra kurutulması oldukça masraflı ve zaman alıcı bir proses olup, sıcak havanın kurutulacak olan malzeme üzerinden geçirilerek kurutmanın yapıldığı ısıl işlemler yaygın olarak kullanılmaktadır. Isı ve kütle transferinin eşzamanlı olarak gerçekleştiği bu tür işlemlerde ısı kurutulacak olan malzemeye zorlanmış konveksiyon yoluyla transfer edilirken, hava akımı vasıtasıyla buharlaşan nem malzeme yüzeyinden uzaklaştırılmaktadır. Bu işlem kurutma havası sıcaklığı ve nemine bağlı olarak denge durumu oluşuncaya kadar devam eder.Bu çalışmada yün bobinlerinin kuruma davranışı literatürde bulunan ampirik ve yarı ampirik kuruma modelleri kullanılarak simule edildi. Öncelikle yün iplik bobinlerinin deneysel kuruma davranışı hesaplandı ve daha sonra her bir model için, yün iplik bobininin kuruma davranışını ifade etmedeki uygunluğunu belirlemek amacıyla korelasyon katsayısı r, standart hata es ve ortalama karesel sapma ?2 hesaplanarak elde edilen deneysel verilerle uygunluğu karşılaştırıldı. Bunun sonucunda ise en uygun kuruma modelinin Verma olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Inevitable after most dyeing or/and finishing processes, drying is a time-consuming, energy-intensive and expensive process and constitutes one of the major cost elements among the textile finishing operations. Thermal processes widely used in the textile industry consist of passing a hot air stream over the surface of the material to be dried. Air flow transfers heat to the material by forced convection, and at the same time, carries away evaporated water. The process continues until equilibrium is attained, depending upon drying air temperature and humidity.In this master thesis, the drying behavior of wool bobbins was simulated by empirical and semi-empirical drying models available in the literature. Firstly, experimental drying behavior of wool bobbins was determined on an experimental bobbin dryer setup which was designed and manufactured based on hot-air bobbin dryers used in textile industry. Then, drying models considered were fitted to the experimental data. The fit was performed by selecting the values of coefficients in the models in such a way that these values make the sum of the squared differences between the experimental and the model results for moisture ratio minimum. Suitability of fitting was specified as comparing the correlation coefficient, standard error and mean square deviation. It is concluded that the most appropriate model in describing the drying curves of wool yarn bobbins is the Verma Model.