İplik bobinlerinin kuruma davranışının kuruma modelleri geliştirilerek modellenmesi
Modelling of drying behaviour of yarn bobbins by developing drying models
- Tez No: 392564
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OKTAY HACIHAFIZOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu doktora tezinde öncelikle, yün bazlı orlon iplik bobininin kuruma davranışı difüzyon ve ısı denklemleri kullanılarak modellenmiştir. Genetik algoritma yöntemi kullanılarak söz konusu kurutma havası şartları için en uygun difüzyon katsayısının sıcaklığa ve nem içeriğine bağlı Arrhenius tipi ifadesi elde edilmiştir. Difüzyon katsayısının Arrhenius tipi ifadesinde tespit edilmeye çalışılan en uygun üç katsayı bir kromozom üzerinde gösterilmiş olup popülasyon sayısı otuzdur. İstenen değerlere yirminci nesil sonunda ulaşılmıştır. Çeşitli kurutma havası şartlarında en uygun difüzyon katsayısı için bobinin nem içeriğinin zamanla değişimi grafikler halinde sunulmuştur. Diğer yandan, gözenekli bir ortam olan bobinin kurutulması sırasında bobin içi sıcaklıkları tahmin etmeye yönelik yeni bir model geliştirilmiştir. Söz konusu bu modelin diğer gözenekli ortamlara da uyarlanabileceği ön görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this Phd thesis initially, drying behaviour of wool based orlon yarn bobin is modelled by using diffusion and heat equations. Most convenient Arrhenius type expression of diffusion coefficient depending on temperature and moisture for concerned drying air conditions is obtained by using the method of genetic algorithm. The most convenient three coefficients, which are tried to be find, on the Arrhenius type expression of the diffusion coefficient, are shown in a single chromosome and the population number is thirty. The desired values are obtained at the end of the twentieth generation. Moisture contents of the bobbin with time is shown as graphs for the most convenient diffusion coefficient at various drying air conditions. On the other hand, during drying of the bobbin which is a porous medium, a new model which aims predicting the temperatures inside of the bobbin is developed. It is forecasting that this model can be adapted to the other porous mediums.