İkili kuadratik formlar ve yapıları
Binary quadratic forms and structures
  1. Tez No: 300176
  2. Yazar: BURÇ BAYRAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİTNAT KARAALİ TELCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cebir ve Sayılar Teorisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
İkili kuadratik formların yapılarını incelemeyi amaçlayan bu çalışmada izlenen plan aşağıdaki biçimdedir;I. Bölümde konuyla ilgili önbilgiler verilmiştir.II. Bölümde ikili kuadratik formların tipleri ve kare çarpansız bir tamsayı olan“ ”nin sınıf sayısı incelenmiştir.III. Bölümde kuadratik formların otomorfları üzerine çalışılmıştır.IV. Bölümde pozitif belirli bir form ile temsil edilen bir tamsayının bölenleri ve ikili kuadratik formlar için Mass formülü verilmiştir.V. Bölümde cisminin sınıf sayısı ile ikili kuadratik formlar arasındaki ilişki incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The plan followed in this study, which aims to determine the structures of binary quadratic forms, may be outlined as below.In Chapter I, pertinent backgrounds which are related to issue are given.In Chapter II, the types of binary quadratic forms and the class number of“ ”which is an integer of square free are determined.In Chapter III, the automorphs of binary quadratic forms are given.In Chapter IV, the divisions of an integer which are represented with a positive definite form and Mass formula for binary quadratic forms are given.In Chapter V, the relation between class number of the field and binary quadratic forms are studied.