Meriç ve Tunca nehirlerindeki ağır metal birikiminin su ve balık türleri açısından değerlendirilmesi
Eavaluation of accumulation of heavy metals in Meric and Tunca rivers for water and fish species
- Tez No: 300193
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YILDIZ KALEBAŞI AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada Tunca ve Meriç Nehirleri, Edirne, üzerinde seçilen noktalardan alınan Leusiscus sp: ( Heckel, 1843 )'nun kas, solungaç, böbrek, barsak ve deri dolularında Zn, Cd, Pb, Cu, Cr, Mn, Ni ve Fe gibi ağır metal konsantrasyonlarının belirlenmesi amaçlanmıştır.Mikro dalga çözünürleştirne yöntemi uygulandıktan sonra AAS ile ağır metal konsantrasyonları belirlenmiştir. Bu analiz sonuçlarına göre Fe en fazla solungaçlarda yüksek değerlerde belirlenmiştir. Ni en fazla Suakacağı Köyünden yaz döneminde alınan numunede kas ve böbrekte belirlenmiştir. Cu en fazla barsaklarda belirlenmiştir.Pb en fazla Bosna Köyden yaz döneminde alınan numunenin kas dokusunda belirlenmiştir. Mn en fazla Bosna Köyden alınan numunenin barsak dokusunda belirlenmiştir. Cr'un en yüksek değeri Mezbaa sonrasından alınan numunenin solungacında belirlenmiştir. Cd'un en yüksek değeri Bülbül Adasından kış döneminde alınan numunenin barsağında belirlenmiştir. Zn'nin en yüksek değeri Bosna Köyden kış döneminde alınan numunenin barsak dokusunda belirlenmiştir.Tunca Nehri ve Meriç Nehri üzerinde seçilen noktalardan alınarak çalışılan balık numunelerinde ölçülen Cd, Pb ve Zn konsantrasyonları Tarım Orman ve Köyişleri bakanlığının 1991 yılı 20884 sayılı resmi gaztenin 5. sayfasında yayınladığı balık ve yumuşakçalar için önerdiği kabul edilebilir değerlerin üzerinde belirlemiştir. Cu konsantrasyonu ise kabul edilebilir değerlerin altında belirlenmiştir. Konsantrasyonu belirlenen ağırmetaller ise Fe > Cr > Mn > Ni olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we aim to determine concentrations of heavy metals such as Fe, Zn, Mn, Cd, Cr, Ni, Cu, and Pb on muscle, gill, kidney, intestine and skin tissues of Leusiscus sp: (Heckel, 1843) which was obtained from the selected points on Tunca and Meriç rivers, Edirne.After the application of micro-wave dissolving method, heavy metal concentrations were determined with AAS. According to the results of this analysis, high level of Fe was determined most commonly on the gills. The maximum levels of Ni were determined on muscle and kidney samples that were taken from Suakacağı village during the summer. Cu was determined the highest on guts. Pb was determined maximum on muscle tissue sample that was taken from Bosnia village during the summer. Mn was determined highest on intestinal tissue samples taken from Bosnia village. The highest level of Cr was determined on the gill of sample near Mezbaa. The highest level Cd was determined on the intestine of the sample taken from Bülbül Adası during the winter. The highest value of Zn was determined on the intestinal tissue of the sample that was taken from the Bosnia village during the winter.Cd, Pb and Zn concentrations, which were measured on fish samples taken from selected points on Tunca and Meriç rivers, were determined to be over the set of values recommended for fish and mollusks on the 5th page in the official newspaper No. 20884, 1991 published by the Ministry of Agriculture Forestry and Rural Affairs. Cu concentrations, on the other hand, were below the acceptable values. Heavy metals that determine concentration are listed respectively: Fe> Cr> Mn> Ni.