İlişkisel veri tabanı kullanılan yazılımlarda black-box ve white-box test yöntemleri ile agile metodolojiye uygun bir hibrit test metodu ve uygulama yazılımının geliştirilmesi
Development of a hybrid test method complied with the agile methodology and an application software by using black-box and white-box test methods for software using relational database
  1. Tez No: 300200
  2. Yazar: EMİN BORANDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN EREN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Günümüzde yazılım sistemleri, birçok iş alanının temel bileşenleri içersinde yer almaktadır. Büyüyen rekabet, gelişen teknoloji ve yazılım kuruluşlarının artan kabiliyetlerinin de etkisiyle gelişmiş yazılım sistemlerine her geçen gün daha çok ihtiyaç duyulmaktadır. Son yirmi yılda, yazılım geliştirmede kullanılan kalite sistemlerini ve süreçlerini değerlendirmek, yazılımda kalite sertifikasyonu sağlamak, süreçleri iyileştirmek ve yetenek belirlemek için çeşitli modeller geliştirilmiştir. Her ne kadar farklı yetenek ve özelliğe sahip modeller geliştirildiyse de yazılımda hata konusu hep önemli bir sorun olarak gündemde kalmıştır.Bu çalışma, yazılım süreçlerini test süreci yönetimi başlığı altında ele alıp, agile metodolojiye uygun, ilişkisel veri tabanlarını kullanan yazılımlara uygulanabilecek, hibrit bir test metodu geliştirilmesini ve bu metodun geliştirilen yazılımlar üzerine uygulanmasını kapsamaktadır. Geliştirilen model ve uygulama, başta küçük ölçekli yazılım geliştirme firmaları olmak üzere, değişikliklerin fazla olduğu projelerde de kullanılabilir niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, software systems are essential to many lines of business. The need for advanced software systems is growing with every passing day as a result of the effects of increasing competition, improving technology and the rising capabilities of software organizations. Various models have been developed in the last 20 years to evaluate the quality systems and processes that are used in software development, to refine the processes and to determine capabilities. Software errors remain an important issue, although models having different capabilities and features have been developed.This thesis studies the development of a hybrid test method in accordance with agile methodology, which is then applied to software projects using a relational database. The thesis also covers the application of the method to software projects developed, considering the software processes within the context of test process management. The developed model is applicable to projects which undergo many changes, especially projects developed in small-scale software companies.