Konuma bağlı efektif kütleli Schrödinger denklemine cebirsel yaklaşım
The algebraic approximation to the Schrödinger equations with position dependent effective mass
- Tez No: 300199
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİRZA KERİM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada ve Lie gruplarının regüler temsili kullanılarak tek boyutlu konuma bağlı efektif kütleli Schrödinger denklemi için çözülebilir Hamiltonyenler kurulmuştur. Bu Hamiltonyenleri ve Lie gruplarının Casimir operatörleri ile şeklinde ilişkilendirilmiştir. Burada , Casimir operatörünün öz değeri, Q ise 'in bir fonksiyonudur. Sistematik inceleme ile daha önce bilinen bir çok sonuç tek bir yoldan elde edilmiş ve yeni sonuçlar bulunmuştur. Bu yöntemle bulunan tüm potansiyeller için öz değer ve öz fonksiyonlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the present work we use regular representations of Lie groups and to construct exactly solvable Hamiltonians for Schrödinger equation with position dependent effective mass in one dimension. We assume that the Hamiltonian is related to the (quadratic) Casimir operator of the algebra of and as , where q is eigenvalue of , Q is a function of x determined by self-consistency. Our systematic study recovers a number of earlier results in a natural unified way and alsa leads to new findings. All the potentials obtained by this method, are determined together with eigenvalues and eigenfunctions.