Sınırlı özelliklere sahip ilişkisel bir veri tabanı yönetim dizgesinin nesneye yönelik yaklaşımla tasarım ve gerçekleştirilmesi
- Tez No: 34259
- Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN TÖRECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
IV ÖZET SINIRLI ÖZELLİKLERE SAHİP İLİŞKİSEL BİR VERİ TABANI YÖNETİM DİZGESİNİN NESNEYE YÖNELİK YAKLAŞIMLA TASARIM VE GERÇEKLEŞTİRİMİ ERKUT EKİNCİ Bilgisayarlardan yararlananların, yazılım tekniklerinin gelişmesi ile birlikte, yeni yazılımlardan beklentileri sürekli olarak artmaktadır. Ancak, bir yazılımın yerine getirdiği işlevler arttıkça, yazılımın kullanım karmaşası da o denli arttar. özellikle dar kapsamlı uygulamaların geliştirildiği ortamlarda kullanılan yazılımların, daha yalın, hatalı veri girişini engeller, geri dönüşü olanaklı kılan ve göze hitap eden esnek bir arayüze sahip olması gerekir. Ayrıca uygulama geliştirilirken karşılaşılan sorunların konunun uzmanı olmadan da aşılabilmesi önemlidir. Gerçekleştirilen tez ile, dar kapsamlı uygulamaların geliştirildiği ortamlarda kullanılmak üzere, kullanıcı arayüzünde iletişimin Türkçe ile kurulduğu, derlediği veriler üzerinde Türkçe dizinleme olanağı sağlayan sınırlı özelliklere sahip bir ilişkisel veri tabam yönetim dizgesi geliştirilrniştir. Bu dizge ile, veri tabam konusunda yeterli bilgi düzeyine sahip olmayanların çok kısa bir geçiş devresinden sonra, dar kapsamlı uygulamaları, kendi başlarına geliştirebilmeleri sağlanmaya çalışılmıştır. Yazılım geliştirilirken tasarım ve gerçekleştirim aşamalarının hızlı, güvenilir ve az kod ile yapılabilmesini sağlamak için nesneye yönelik yaklaşım kullanılmıştır. Bu yaklaşımın, ileride yazılım bakımına ve sorunsuz genişleyebilmesine yaran olacağı da öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DESIGN AND IMPLEMENTATION OF A RESTRICTED RELATIONAL DATABASE MANAGEMENT SYSTEM BY USING OBJECT ORJENTED APPROACH ERKUT EKİNCİ With the progress of software techniques, the expectations of computer users from new software is continuously increases, but, as the functionality of a software increases, so does its complexity. Software used exclusively for developing small-scale applications should be simple, should detect erroneous input and should enable reenterance. A flexible, functional user interface is also a must. In addition, it is important that problems encountered during the development cycle be resolved without the need for an expert, as well. The implemented system is a restricted database management system, featuring user interface and indexing in Turkish. It is meant to be used as an environment for developing small-scale applications. The main goal is to enable users without extensive knowledge in database systems to develop small-scale applications themselves, after a brief transition period. To speed up the design and the implementation phases, as well as enabling a reliable system and minimal overall code-writing, the object oriented programming paradigm was adopted. This approach is expected to enable easy maintenance and problem-free expansion of the system in the future.