Didim Akköy'de bulunan tescilli yapıların restorasyon yaklaşımlarının incelenmesi ve bir sivil mimarlık yapısı örneğinde koruma önerileri
Investigation of restoration approaches of registered buildings located in Didim Akköy and conservation suggestions in the example of a civil architectural building
- Tez No: 878988
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ JÜLİDE EDİRNE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırmada Aydın İli, Didim İlçesi, Akköy Meydanında yer alan, kültür ve tabiat varlığı olarak tescil edilen yapıların restorasyonlarında kullanılan yaklaşımlar değerlendirilmiştir. Geleneksel konut mimarisi ve yerel kültür mirası niteliğindeki bu yapıların incelenmesi, kültürel, tarihsel, bilimsel ve estetik değerleri bulunan sivil mimarlık örneğinin günümüzdeki durumunun yerinde tespit çalışmalarıyla belirlenerek belgelenmesi, restitüsyon çalışması gerçekleştirilmesi, sürdürülebilir koruma kapsamında restorasyon önerisinin sunulması amaçlanmıştır. Bölgenin incelenen potansiyeli kapsamında, geleneksel konut mimarisini yansıtan 106 ada 6-7 parselde bulunan konut mirası yapı örneğinde koruma yaklaşımlarının irdelenmesi bir alan araştırması olarak ortaya konmuştur. Ayrıca Didim Akköy geleneksel sivil mimari geçmişi incelenmiş; konum, demografik yapı, iklim, ekonomi gibi unsurlar açısından da ele alınarak sivil mimarlık örneklerinin inşa edildiği döneme ait mimari ve tarihi özellikler belirlenmiştir. Özgün değer ifade eden bu araştırmanın sivil mimari mirasını koruma çalışmaları için rehber teşkil etmesi hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, the approaches used in the restoration of the buildings registered as cultural and natural assets in Akköy Square, Didim District, Aydın Province were evaluated. It is aimed to examine these buildings, which are traditional residential architecture and local cultural heritage, to determine and document the current situation of civil architecture examples with cultural, historical, scientific, and aesthetic values, to carry out a restitution study, and to present a restoration proposal within the scope of sustainable conservation. Within the scope of the examined potential of the region, the examination of conservation approaches in the example of the residential heritage building on the 106 block 6-7 parcel, which reflects the traditional residential architecture, has been put forward as field research. In addition, Didim Akköy traditional civil architecture history was analysed; architectural and historical characteristics of the period in which the civil architecture examples were built were determined by considering factors such as location, demographic structure, climate, and economy. It is aimed that this research, which has a unique value, will serve as a guide for the conservation of civil architectural heritage.