Sefotaksim-Cu(II) kompleksinin değişik pH'lardaki analitik özelliklerinin spektrofotometrik olarak incelenmesi
Investigation of analytical properties of cefotaxime-Cu(II) complex in the different pH as spectrophotometric method
  1. Tez No: 300225
  2. Yazar: NECATİ YAŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL GÖLCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tez çalışması kapsamında, üçüncü kuşak sefolosporin grubu antibiyotiklerinden sefotaksimin, Cu(II) iyonu ile verdiği koordinasyon bileşiğinden yararlanılmıştır. Katı haldeki koordinasyon bileşiğinin, UV-Vis. Absorpsiyon spektrofotometrisi kullanılarak değişik pH'lardaki absorpsiyon özellikleri incelenmiştir. Bu incelemelerde fosfat tampon sistemi kullanılmıştır. Çalışmalar için en uygun pH saptanmış ve bu pH'da sefotaksim-Cu(II) kompleksinin nicel ve nitel analizlerde kullanılıp kullanılmayacağı irdelenmiştir.Elde edilen sonuçlar sefotaksim için yapılan deneylerle mukayese edilmiştir. Ayrıca, çözelti ortamında job metodu kullanılarak sefotaksim-Cu(II) kompleksinin ML birleşme oranı ve oluşum sabiti (Kolş) hesaplanmıştır.Sefotaksim ve Cu(II) kompleksinin analitik amaçlı incelemelerinde; doğrusallık aralığı, eğim, kesişim, korelasyon katsayısı, teşhis sınırı, tayin alt sınırı ve tekraredilebilirlik gibi paremetreler, hem sefotaksimin hem de sefotaksim-Cu(II) kompleksinin, rutin analitik analizler için analitik amaçlı kullanılabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the cefotaxime-Cu(II) complex was used. The abssorpsion properties of the complex were investigated in the different pH by the absorption spectroscopy. In this study, the phosphate buffer system was used. The most suitable pH was determined and then it was investigated whether the cefotaxime-Cu(II) complex can be used or not in the qualitative and quantitative analyses.Obtained results have been compared by the cefotaxime experiments. In addition, the conjuction ratio and formation constant (Kolş) have been calculated by using Job method in the solution media.In the analytical investigation of the cefotaxime and its Cu(II) complex, the parameters such as, the linearity interval, overlap, correlation, constant, diagnosis boundary, determination bottom boundary, and repeated both cefotaxime and cefotaxime-Cu(II) compounds have been determined whether the compounds can be used or not in the rutin analytical studies.