Kahramanmaraş ili Göz ve Haman deresi yağış havzalarında CORINE metodolojisi ile erozyon risk haritalarının oluşturulması
Determination of erosion risk maps according to CORINE methodology of Göz and Haman watersheds in Kahramanmaraş
- Tez No: 300240
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHMUT REİS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışma ile Kahramanmaraş iline 40 ve 45 km uzaklıkta, eş-havza yöntemine göre seçilen Göz ve Haman Deresi Yağış havzalarında CORINE erozyon risk modeli kullanılarak potansiyel ve aktüel erozyon risk durumlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu modelin uygulanması amacıyla toprak bünyesi, derinliği, taşlılık, eğim, güncel arazi kullanımı ve arazi örtüsü haritaları oluşturarak birbirleriyle çakıştırılmıştır. Çakıştırma sonucunda elde edilen verilerin Göz deresi yağış havzasında potansiyel risk haritası sonuçlarına göre alanın %70.17'si düşük, %15.86'sı orta ve %13.97'si çok az kısmı ise yüksek erozyon riskine sahiptir. Aktüel erozyon risk haritası sonuçlarına göre alanın %73.87'sinin düşük ve %26.13'ünün orta derecede erozyona maruz kaldığı görülmüştür. Haman deresi yağış havzasında ise; potansiyel erozyon risk haritası sonuçlarına göre alanın %70.83'ü düşük ve %29.17'si yüksek erozyon riskine sahiptir. Aktüel erozyon risk haritası sonuçlarına göre, alanın %23.22'sinin orta ve %76.78'inin yüksek derecede erozyona maruz kaldığı görülmüştür. Sonuçlara göre, her iki çalışma alanında da eğim ve bitki örtüsünün erozyon riski bakımından en önemli faktörler olduğu görülmüştür. CORINE Metodolojisi ile potansiyel ve aktüel erozyon risk haritalarının oluşturulmasının çok ekonomik ve etkin bir yöntem olduğu belirlenmiştir. Ayrıca Ağustos 2009 yılına ait, 30 m x 30 m çözünülürlüklü Landsat7-TM uydu görüntüsü Uzaktan Algılama ve CBS programları yardımıyla çalışma alanlarının güncel arazi kullanım haritaları oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine potantial and actuel erosion risk status Göz and Haman watersheds that are away from 40 km and 45 km from Kahramanmaraş selected according to co-basin method by using CORINE erosion risk model. The purpose of applying this model was to superpose soil texture, depth, stoniness, slope, actual land use and landcover maps with each other by creating them. %70.17 of area has low, %15.86 of area has medium and a little part as %13.97 has high erosion risk superposition as a result of the data obtained according to potential risk map in Göz Watershed. It is also reported that %73.87 of area has low and %26.13 of area has medium erosion as a result of actuel erosion risk map. %70.83 of area has low and %29.17 of area has high erosion risk as a result of potential erosion risk map in Haman Watershed. It is also reported that %23.22 of area has medium and %76.78 of area has high erosion risk as a result of actual erosion risk map. According to the results of both studies in the field showed that slope and landcover were the most important factors in terms of erosion risk. CORINE Methodology to the creation of potential and actuel erosion maps were determined to be a very economical and effective method. In addition, in August 2009 for the years, actual land use maps were created to help Remote Sensing which is 30 m x 30 m Resolution Landsat7 TM satellite image and GIS programs.