Kahramanmaraş ili Ahır dağı meralarının bazı hidrofiziksel ve kimyasal toprak özellikleri ile vejetasyon yapısı üzerine araştırmalar
Investigation on vegetation characteristic and some hidrophysical and chemical properties of Ahir mountain rangelands in Kahramanmaraş
- Tez No: 300239
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHMUT REİS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma ile Kahramanmaraş'a 25 km uzaklıkta bulunan Ahır Dağı meralarının bazı hidrofiziksel ve kimyasal toprak özellikleri ile vejetasyon yapısı incelenmiştir. Bu araştırmada meralarda yer alan bitki türlerini, meraların bitki ile kaplı alan durumlarını, botanik kompozisyonlarını, tekerrür değerlerini, kalite derecelerini, ve otlatma kapasitesi gibi bazı kalitatif ve kantitatif özelliklerini tespit etmek amaçlanmıştır. İncelenen mera topraklarının erozyon eğilim indeksi olarak kullanılan dispersiyon oranının 15'ten büyük olması mera topraklarının erozyona duyarlı olduğunu göstermiştir. Merada toplam 27 familyaya ait olan 100 bitki türü teşhis edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, meranın bitki ile kaplı alan değeri %16.36, alandaki ortalama botanik kompozisyonun %20.93'ünün buğdaygiller, %13.48'nin baklagiller ve %65.89'unun diğer familyalara ait türlerin oluşturduğu görülmüştür. Araştırma alanı kuru ot verimi 70.55 kg/da olup mera kalite derecesi 4.59, mera durumu ise yetersiz olarak belirlenmiştir. Meranın otlatma kapasitesi 5113 küçükbaş hayvan birimi (KBHB) ve 882 büyükbaş hayvan birimi (BBHB) olarak bulunmuştur. Ayrıca bir KBHB'ne düşen mera alanı 7.55 da iken bir BBHB'ne düşen mera alanı ise 47.24 da olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study which is situated away from 25 km from Kahramanmaraş researched on hidrophysical and chemical properties with vegetation characterististic. The aim of this research is to determine the plant species found in the rangeland of the region, the situations of plant covered area, botanical compositions, value iterations, quality degree and carrying capasity as that some qualitative and quantitative traits. In general average dispersion ratio (erodobility index) valves of examined rangeland soils were showed to be greater than the suggested limiting value of 15 were susceptible to erosion. It is belong to a total of 27 families in the rangeland that were identified 100 plant species. According to results in which was 16.36 % of the value of plant covered area, The average of botanical composition was determined as 20.93% Poaceae family, 13.48% Fabaceae family and 65.89% other plant families, respectively. Research area of hay yield was 70.55 kg/da that range quality degree was 4.59 that rangeland health was determined as insufficient. It is founded that grazzing capasity of 5113 KBHB and 882 BBHB. Besides, the rangeland area per KBHB and BBHB were calculated 7.55 da and 47.24 da, respectively.