Petrol sondajı tesislerinde klasik kompanzasyon sistemi yerini statik VAR kompanzasyon sisteminin uygulanması
Aplication of static VAR compensation system instead of classic compensation systems in the petroleum areas
  1. Tez No: 300243
  2. Yazar: MAHMUT ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ŞEKKELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Statik VAR kompanzasyon sistemleri, yarı iletken devre elemanları, reaktörler ve kondansatörlerden meydana gelen sistemlerdir. Bu sistemlerin amacı gecikmesiz ve kademesiz olarak reaktif gücü kontrol etmek , kayıpları azaltmak ve harmonik oluşumunu önleyerek enerji kalitesini arttırmaktır.Enerji sistemlerinin kompanzasyonu yakın zamana kadar genellikle kompanzasyon kontaktörlü devrelerle yapılmaktaydı ancak; Son dönemlerde gelişen yarı iletken teknolojisi ile statik anahtarlamalı kompanzasyon sistemleri uygulamada daha çok karşımıza çıkmaktadır.Kompanzasyon ihtiyacına hızlı cevap verebilmesi, kademesiz olması ,harmonik oluşumunu engellemesi ve benzeri bir çok üstün özelliklerinden dolayı statik anahtarlamalı kompanzasyon işletmelerde daha çok tercih edilmektedir.Bu çalışmada , endüstriyel olarak son yıllarda büyük önem kazanan statik VAR kompanzasyon sistemlerinin Petrol sondajı ve üretimi tesislerinde uygulanabilirliği incelenmiş, yeterli faydayı sağlaması konusu araştırılmış ve örnek uygulama yapılmıştır.Petrol tesislerininde yapılan bu uygulama ile tesiste kullanılan enerjinin kalitesinin arttığı ve güç faktörü değerinin iyileştiği gözlemlenmiştir.SVC sistemleri dünyada ve ülkemizde, endüstriyel alanlarda ve petrol sektöründe yaygın olarak kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Static VAR compensators are consist of semiconductor elements, harmonic reactors and special type capacitors.These systems aim to control of reactive power and eliminate of harmonics. Compensation of power systems were made with classic compensation until these years, but especially static VAR compensation systems use in industrial area, nowadays.Electrical industries prefer the static VAR compensators for reducing harmonics and power loses and rapid response.SVC systems are used commonly at industrial areas and petroleum sector in the world and our country.In this article, we analyzed, how can apply static VAR compensation system to petroleum drilling rigs and producing areas. In this study we obtained that SVC systems were increase the energy quality and stabilize the power factor in petroleum working areas.SVC systems are used commonly at industrial areas and petroleum sector in the world and our country.