Kahramanmaraş il merkezinde tüketicilerin sigara ve Maraş otu kullanımını etkileyen faktörlerin analizi
Analysis of factors affecting cigarete smoking and Maras powder use among adults in the urban area of Kahramanmaras
- Tez No: 300244
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CUMA AKBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Ziraat, Economics, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmanın amacı Kahramanmaraş ili şehir merkezinde ikamet eden 18 yaş üstü 259 erkek ve 141 kadın tüketicilerin sigara, dumansız tütün ve her iki tütün ürünü kullanımında sosyoekonomik ve demografik faktörler, yaşam biçimi ve sağlıkla ilgili faktörlerin etkilerini araştırmaktır. Araştırma verileri maraş otu kullanımının oldukça yüksek olduğu Kahramanmaraş merkez ilçede ikamet eden aile bireylerinin sigara ve maraş otu kullanıcılarının sosyoekonomik ve demografik karakteristiklerini içermektedir.Araştırmada, maraş otu ve sigara kullanım yaygınlığında özellikle yaş ve cinsiyetin önemli etkileri olduğu saptanmıştır. Anket döneminde, erkeklerin bayanlara oranla istatistiksel olarak daha fazla oranda maraş otu kullandığı saptanmıştır (%25,1 ve %1,4). Sigara kullanma alışkanlığı da aynı şekilde erkeler arasında bayanlara oranla daha fazla yaygınlık göstermektedir (%38,6 ve %22,7). Geçmişte sigara kullanmış olan bireylerin %71,4'ü ve anket döneminde sigara kullananların ise %6,8'i maraş otu kullanmışlardır. Bu fark erkekler arasında ise daha büyüktür (%78,4 ve %14,0).Erkek bireyler arasında olduğu gibi, bayanlar arasında da maraş otu kullanımı bireylerin yaşı arttıkça artış eğilimi göstermiştir. Buna karşılık sigara kullanım alışkanlığı ve yaygınlığı hem erkekler ve hem de bayanlar arasında yaş arttıkça azalma eğilimi göstermektedir.Araştırma sonuçlarına göre, günlük veya ara sıra sigara kullanımı özellikle erkekler, bekârlar, az eğitimli bireyler ve alkol tüketen bireyler arasında yaygınlık gösterirken, Maraş otu kullanımı düşük gelirli, az eğitimli, yaşlı, erkek veya evli bireyler arasında yaygınlık göstermektedir.Anket yapılan bireyler arasında, tütün kullanımının özelliklede maraş otu tüketim yaygınlığının yüksek olması, bu alışkanlıkların sağlık etkileri konusunda halkın eğitilmesi gerektiğini zorunlu hale getirmektedir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to investigate how socio-economic and demographic factors, lifestyle and health-related characteristics were associated with the prevalence of cigarette, smokeless tobacco and dual tobacco use among 259 men and 141 women aged 18-70 years in Kahramanmaras. Data were collected about socioeconomic and demographic characteristics of cigarette smoking and use of smokeless tobacco (maras powder) by the family members in Kahramanmaras City center, the population of which has a high prevalence of maras powder use.Significant differences were found in prevalence of maras powder use and of cigarette smoking by age and gender. A significantly higher proportion of males than females were maras powder users (25.1% vs 1.4%) at the time of the interview. Similarly, cigarette smoking was also significantly higher among males (38,6% vs 22,7%) compared with females.Seventy-one per cent of former smokers and 10,6% of current smokers had ever used powder. The difference was larger among men (78,4% versus 14%). Like among males, prevalence of maras powder use among females increased as age increased, while the prevalence of cigarette smoking among both females and males decreased as age increased.According to the results, daily or occasionally smoking was more common among male consumer with single parents, less educated consumer and consumers use alcohol. On the other hand, daily or occasionally maras powder use was more common among lower-income and less educated consumers, elderly people, male consumer with married, less educated consumer and consumers use alcohol.In view of the high prevalence of tobacco use, especially of maras powder use, among the population surveyed, there is an urgent need to educate the public on the health consequences of these habits.