Basınçlı kapların deneysel ve teorik olarak incelenmesi
Experimental and theoretical analysis of pressure vessels
  1. Tez No: 300255
  2. Yazar: FATİH MESTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN HACIOĞLU, DOÇ. DR. HALİT SÜLEYMAN TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hava Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Havacılık ve Uzay Teknolojileri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada, günümüzde birçok alanda kullanılan, sıcaklık ve basınç değişiklikleri altında farklı performans sergileyen basınçlı kaplar incelenmiştir. Basınçlı kaplar özellikle üretildiği malzeme cinsine bağlı olarak fiziksel farklılıklardan dolayı değişiklik göstermektedir. Malzeme özellikleri sıcaklığa bağlı olan yapıların farklı yükler altındaki davranışlarının analizi yapılırken, iç basınç etkisi altındaki basınçlı kaplara, hidrostatik basınç testleri uygulanarak deneysel sonuçlar irdelenmiştir. Basınçlı kaplar, insan sağlığını ve güvenliğini etkileyecek potansiyel tehlikeler içerdikleri için kullanım sırasında doğabilecek sorunlar önceden belirlenip çözülmelidir. Bunun için, basınçlı kap tasarımında dikkatli ve ayrıntılı bir analiz yapılmalı ve sistem üzerinde etkili olabilecek tüm yükler doğru olarak belirlenip hesaplamalara dahil edilmelidir. Bu nedenle eksenel olarak simetrik yüklemeye maruz silindirik bir basınçlı kabın teorik yaklaşım çözümü ile SOLIDWORKS programından Von Mises gerilme analizi sonucu elde edilen yerdeğiştirme ve gerilmeler kıyaslanmıştır. Analizi gerçekleştirirken sonlu elemanlar yöntemini kullanan ?COSMOSXpress Analysis Wizard? bilgisayar programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, which is used today in many areas, temperatures and pressure changes under the pressure vessels were investigated in different performances. Produced pressure vessels, especially because of physical differences, depending on the type of material varies. While analyzing behavior of the temperature dependent material properties of the structure under different loads, experimental results was examined by applying hydrostatic pressure tests to the pressure vessels under the influence of internal pressure. Because pressure vessels include potential hazards which affect human health and safety, possible problems should be found and resolved beforehand. For that reason pressure vessel design and a detailed analysis must be done carefully and correctly and all loads could be effective on the system must be determined and included in the calculations. Therefore, subjected to axially symmetric loading of a cylindrical pressure vessel with the solution of theoretical approaches and displacements and stresses which was obtained from SOLIDWORKS Von Mises stress analysis program are compared. While performing analysis,“COSMOSXpress Analysis Wizard”program which uses the the finite element method is used.