Uçak fren balataları incelemesi
Aircraft brake systems
  1. Tez No: 300254
  2. Yazar: ERHAN ÇELİKTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZAFER KAZANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hava Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Havacılık ve Uzay Teknolojileri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmada çok diskli fren sistemlerinin çalışma esası, yeni dönemde kullanılmaya başlanan karbon-karbon kompozit fren disklerinin özellikleri, çelik esaslı fren disklerine göre avantajları, üretimi, test yöntemleri incelenmiş ve 4 farklı içeriğe sahip bakır esaslı fren diski test numuneleri, toz metalurjisi yöntemiyle üretilmiştir. Üretilen numuneler, deneysel ortamda sürtünme, aşınma ve fiziksel performanslar açısından test edilmiştir. Ardından, ANSYS 10.0 ticari yazılımıyla, bir numunenin basınç altında yapısal reaksiyonu bilgisayar ortamında modellenerek analiz edilmiştir. Elde edilen veriler ışığında bakır esaslı bir fren diski için en uygun içerik kombinasyonunun değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, working procedure of multi-disk brake assemblies, special features of recently used carbon-carbon composite brake stakes, advantages over iron based brake stakes, manufacture and test methods are examined and 4 different copper based brake disk samples are manufactured by way of powder metallurgy. Producted samples are tested in an experimental setup on friction, wear and physical performance. Then structural reaction of a sample under pressure is analyzed by modeling in computer by ANSYS 10.0 commercial software. Inspired through the test results, the most proper ingredient combination is discussed.