Hassas dökümde kullanılan mum kalıbında besleme yolluklarının yerinin 3 boyutlu optimizasyonu
The 3 dimensional optimization of the gates used in wax molds in the investment casting
- Tez No: 300278
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FEHMİ ERZİNCANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Hassas döküm, yüzyıllardan beri uygulanan bir yöntemdir. 19. yüzyılda dişçiler ve kuyumcular tarafından kullanılmaya başlayan metod sonraları otomotiv, savunma sanayii ve makina endüstrisi gibi çok çeşitli sektörlerde kullanılır hale gelmiştir.Bu çalışmada hassas döküm yöntemi genel hatları ile ele alınmıştır. Yöntemin uygulanış biçimi uygulama alanı üstünlükleri dezavantajları hakkında bilgi verilmiştir. Daha sonra bir örnek parçanın 3 boyutlu katı modeli ?Solidworks 2009? yazılımı ile oluşturulmuştur. ?Moldflow Plastics Insight 6.1.? yazılımı kullanılarak parçaya ait besleme yolluklarının yerinin tayini için optimizasyon çalışması yapılmıştır. Çalışmada 10 adet farklı yolluk yeri seçilerek kalıp dolma süreleri incelenmiştir. En iyi yolluk yeri analizi için ayrıca bir deney yapılmıştır. Ayrıca sıcaklık parametresinin de mum enjeksiyon işlemine etkisini gözlemlemek için analizler yapılmıştır.Sonuçlar göstermektedir ki; parçanın et kalınlığının fazla olduğu ve özellikle de ağırlık merkezine yakın yerler yolluk seçimi için idealdir. Eriyik sıcaklığı da enjeksiyon süresini ve kalitesini etkileyen bir faktör olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Investment casting, has been used for centuries. The method has started to be used at the 19th century by dentists and jewelers; then has become to be used in various industries such as automotive, defense and machinery industry.In this study, investment casting method is discussed in general terms, and the application of the method, application area, pros and cons of the method is briefly mentioned. A 3 dimensional solid model of a sample has been designed with the Solidworks 2009. Then an optimization has been performed with the“Moldflow Plastics Insight 6.1.”in order to analyze the flow of the wax material into the mold for production of an effective wax model. 10 different analysis has been performed to the model during the study. An additional study has been performed in order to specify the best gate location. Lastly, some analysis has been performed in order to evaluate the temperature effect on injection process.Results show that the higher wall thickness, the higher fine injection and more than the wall thickness; the points which are closer to the center of gravity is ideal for implementing the point as a gate location. Also the temperature is determined as a significant factor that effects the injection time and the injection quality.