İlköğretim sekizinci sınıf öğrencilerinin fen ve teknoloji konularını günlük hayat problemlerinin çözümüne transfer düzeylerinin incelenmesi
An investigation of 8th grade primary school students? level of transferring science and technology topics into everyday life problem solving
- Tez No: 300343
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURİ EMRAHOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırmada, ilköğretim sekizinci sınıf öğrencilerinin fen ve teknoloji dersi kapsamındaki kuvvet ve hareket ünitesi konularını günlük hayat bağlamındaki problem çözümlerine transferleri incelenmiştir. Eylem araştırması şeklinde desenlenen araştırmanın örneklemini kritik durum örneklemesi yöntemiyle seçilen 33 sekizinci sınıf öğrencisi oluşturmuştur. Araştırmada veriler araştırmacı tarafından geliştirilen ?Kuvvet ve Hareket Ünitesi Başarı Testi (KHÜBT)? ve ?Fen Bilgileri Transfer Testi (FBTT)? ile elde edilmiştir.Araştırma kapsamında elde edilen veriler iki aşamalı olarak ele alınmış, birinci aşamada öğrencilerin başarı testi ve transfer testi puanları arasındaki ilişkiye bakılmış, ikinci aşamada ise öğrencilerin fen ve teknoloji konularını günlük hayat problemlerinin çözümüne transfer düzeyleri belirlenmiştir.Araştırmada yapılan analizler sonucunda öğrencilerin başarı testi puanları ile transfer testinden aldıkları puanlar arasında pozitif yönde, anlamlı ve orta düzeyde bir ilişki bulunmuştur.Araştırma kapsamında geliştirilen transfer düzeyleri , sıfır transfer, eksik transfer ve tam transfer olarak kategorize edilmiştir. Sekizinci sınıf öğrencilerinin fen ve teknoloji konularını günlük hayat bağlamına tam transfer düzeylerinin oldukça düşük olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca öğrencilerin sıfır transfer yanında büyük oranda eksik transfer gerçekleştirdikleri sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the 8th grade primary school students? transferring Force and Motion unit topics into everyday life problem solving. The participants of the study designed as action research are 33 8th grade students chosen using critical case sampling method. The data were collected through the ?Achievement Test on Force and Motion Units? (KHÜBT) and ?Science Transfer Test (FBTT)? developed by the researcher.The data were evaluated in two phases. Relationship between the achievement test and the transfer test scores were evaluated in the first phase while the second phase aimed at identifying the level of transferring science and technology topics into everyday life problem solving.Analysis results indicate that there is a positive, significant, and medium-level relationship between achievement and transfer test scores.Transfer levels developed in the scope of this study were categorized as zero transfer, deficient transfer and complete transfer. The complete transfer levels of science and technology topics into everyday life were found to be quite low in 8th grade students. Besides, the participants were found to perform both zero transfer and deficient transfer to a great extent.