Fantastik realizmde kurgu ve kompozisyon
Fiction and composition in fantastic realism
- Tez No: 300367
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. İRFAN OKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Resim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Fantastik sanatın kökeni çok eskilere dayanır. Farklı isimler ve biçimler şeklinde zaman içinde hep karşımıza çıkmıştır. Bünyesinde benzer akımların değerlerini barındırdığı gibi, fantastikte farklı akımlarla anılır. Hikaye ve resimleme kısmında işin içine realite girdiğinde buna da fantastik realizm denir. Fantastik sanat, fantastik realizm, sürrealizm, oneirizm ve otomatizm birbirinden bıçakla kesilmiş gibi keskin bir şekilde ayrılmaz bu yüzden araştırmamda hepsine az da olsa yer verdim. Fantastik sanatın öncesi, başlangıcı, değişme ve gelişme aşamalarını ve ressamların bakış açılarındaki farklılıkları inceledim. Her bir sanatçı kendinden sonraki kuşağı gerek kurgularıyla gerek kompozisyon sistemleriyle gerekse farklı biçimlerle etkilemiştir. Bu yüzden ben de fantastiğin öncüsü sayılan, katkısı bulunmuş ve birebir ilgilenmiş ressamlardan kendime yakın bulduklarımı inceledim. Fantastik realist sanata girişle başlayan bölümde ise akım dahilinde daha çok katılımcısı olmasına rağmen, sadece bilinen ve önde gelen sanatçıları inceledim. Tabiki Avrupa'da ortaya çıkıp tüm Dünya'ya yayılmış diğer akımlar gibi Fantastik Realistler de az da olsa Türkiye'yi etkilemişlerdir. Türkiye'de fantastik sanat yapan bazı öncü sanatçılarımızı da araştırmama dahil ettim.
Özet (Çeviri)
The root of the fantastic art goes back to very earlies.It has always occured in different names and shapes throughout the time. As containing similar trend?s values it is mentioned together with different trends. When reality takes part in story and illustration we call it fantastic realism. Fantastic art, fantastic realism, surrealism, oneirism and automatism cannot be setted apart in an exact way . So I mentioned all of them a little in my survey. I analyzed the pre-fantastic art, the beginning of it and the stages of change and progress and the difference between the views of artists. Each artist has affected the generation after them in many ways from constructing and their system of composing to many other different forms. Just because of this, I studied the ones ones whom I find close from the artists that are thought to be the pioneers of the fantastic art, have contributed to it and personally got interested in it. In addition to this, in the part starting with etry to the fantastic realistic art, however there are more participants in the movement, I only analyzed the artists who are known and leading. Needless to say that as all the other movements which are arised in Europe and went multinational all around the world the fantastic realists have also affected Turkey. I also included some of our leading artists doing fantastic art in Turkey to my survey.