Giovanni Bottesini'nin Si Minör Kontrabas Konçertosu'nun teknik ve yorum açısından incelenmesi
Technical and interpretive analyses of Giovanni Bottesini's Doublebass Concerto in B Minor
- Tez No: 300368
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. MELİH BALÇIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Romantik Dönem kontrabas müziğinin en önemli ismi olan Giovanni Bottesini sade bir yapıya sahip olan müzik diline rağmen, oldukça ilgi gören ve tüm dinleyici kesiminin beğenisini toplayan bir besteci olmuştur. 19. yüzyılda yazdığı si minör konçerto ile sadelik ve gösterişi büyük bir müzikal dehayla yanyana getirmeyi başarmıştır.Bu çalışmada Giovanni Bottesini'nin müziğinin daha iyi anlaşılabilmesi için yaşam öyküsü, yaşadığı dönem ile eserleri araştırılmış ve si minör kontrabas konçertosunun teknik ve müzikal formu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Giovanni Bottesini is one of most important figures of the Romantic era Doublebass music and inspide of his simple musical language, he drew the attention and appreciation of the audience. İn his B- minor Concerto for Doublebass, he very succesfully and geniously managed to combine simplicity and vanity in 19. century. İn order for his music to be understood, his biography, the period he lived in, his compositions and the musical and technical form of B- minor Concerto for Double bass are analysed in this study.