Tören ve ağıtlar: İzmit ve çevresi ağıt analizi
The ceremony and lamentations: Requiem Izmit and environment analysis
- Tez No: 300374
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Sosyoloji, Folklore, Sociology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metadoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışma Ermeni ağıtlarını okuyarak 1915 öncesi Ermenilerin İzmit'te nerelerde nasıl bir yaşam sürdürdüklerini anlatmaktadır. Ermenilerin bıraktıkları sözlü edebiyat ürünlerinin ilişkili kişilerin söylemleriyle açığa çıkarılması hedeflenmektedir. Sosyolojik çözümlemede; müzik, bellek, edebiyat ve kavramları söylem analizi yöntemi kullanılmıştır. İnsanlar sorunlarını açıkça söyleyemediğinde veya acısını paylaşmak istediğinde sarıldığı sözcükler ve melodiler kişisel görünse de; aslında toplumsal sorunlar ve düşüncelerin gerekliliklerini dile getirirler. Bu bağlamda sosyoloji, düşüncenin söylemini açığa çıkarır. Ağıt metinlerinde, sosyal yaşamla ilgili saklı olan düşünceler araştırılmıştır.Folklor ve müzik metinlerinin nasıl çalışabileceği noktasında geniş bir literatür taraması yaptıktan sonra söylem analizi yöntemi kullanılmıştır. Pertev Nail Boratav'ın çözümlemelerden yola çıkılarak bu analiz gerçekleştirilmiştir. Müzik metinlerindeki ezgiler ve makamlar incelenerek bu bilgilere katkısına bakılmıştır. Yazılı kaynakların ve çevirilerin az olması nedeniyle katılımcıların sözlü tarih anlatıları kullanılarak hafızalardaki nesneler ve imgeller bulunup ağıt metinleriyle eşleştirilmiştir.ANAHTAR KELİMELER: Bellek, Ağıt, Söylem Analizi, Toplumsal Cinsiyet, Azınlıklar, Dil, İzmit Tarihi, Müzikoloji, Kimlik, Beden, Müzik ve Kültür.
Özet (Çeviri)
This thesis endavours to understand the life and mode of existance of Armenians before 1915 in İzmit by means of reading the text of the Armenian elegies. The study aims to reveal the oral literary products as an heritage linked to the referred persons. In the sociological analysis concepts such as music, memory, literature and the method of content analysis are used. When people are unable to verbalize their problems or when they want to share their sarrow, although the words and melodies they cling on seem personal, actually they mean the generality of social problems and thoughts. In this context sociology reveals the content of thought. In the text of the elegies, thoughts about social life that are buried are searched for.Upon an extensive literature review on how to study folklore and musical texts, the method of content analysis is applied to the narratives of the elegy. The contribution of melodies and tune to the context is also explored. Images and objects that are found in the memories of the participants are paired with the textual material of the elegies by means of using oral history narratives of the participants.KEY WORDS: Memory, Elegy, Content Analysis, Gender, Minorities, Language, History of İzmit, Musicology, Identity, Body, Music, Culture