Gören, az gören ve görme engelli çocuklar için (bakılabilen ve dokunulabilen illüstrasyonlu) kitap önerisi
The book proposal (with tactile and visible illustration) for sight, partially sight and blind children
  1. Tez No: 300373
  2. Yazar: CEM KARA
  3. Danışmanlar: PROF. AYŞEGÜL İZER
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Normal gören bireyler gibi görme engeli olan veya az gören çocukların da eğitimlerine erken yaşlardan itibaren sistemli olarak başlamaya dikkat etmek gerekir. Bu gruplarda yer alan çocukların özelliklerine göre hazırlanacak uygun eğitim programları gerekli ihtiyaçlara cevap verecektir.Görme engelli çocuk için eller ve kulaklar gözler gibidir. Dokunma ve işitme duyusu ile bilgi alımı gerçekleşir. Çeşitli sesli kaynakların yanında özellikle parmak ucuyla kabartılmış noktaları, Braille alfabesini okuyabilmek son derece önemlidir. Diğer taraftan braille ile hazırlanmış kitaplar rahatlıkla okunabilirken, bu kitapların çoğunda resimler ve şekiller henüz yer almaktadır. Günümüzde bu konuyla ilgili çalışmalar yapılmakla birlikte oldukça kısıtlıdır.Eser çalışmasının amacı görme engelli çocukların algı dünyasını genişletmek ve eğitimlerini destekleyecek bir araç tasarlayabilmektir. Herkes için yapılabilecek bir şeylerin olduğunu öngörerek görme engellilere elbette yeni materyaller kazandırılabilir. Her ne kadar dokunarak tüm kavramları, iki boyutlu formları, nesneleri algılatmanın oldukça zor olduğu sonucuna varılsa dahi, görme engellilerin dünyalarını genişletmek amacıyla yapılan her çalışmanın, heyecan ile karşılandığı bir gerçektir.
Özet (Çeviri)
The education of children with low vision or visual disability is started from an early age as a systematic, like a person who normally. Educational program which is prepared according to the characteristics of thechildren in these groups, will answer to needs.For visually impaired children, hands and ears like an eyes. Touch and hearing takes place with the information retrieval. Besides the various audio sources, to read relief points, Braille alphabets is extremely important especially with the tip of the finger. On the other hand, books with Braille could be read but there aren?t any shape and drawings in these book yet. Today, like these works is performed on this topic but are very limited.Aim of the work is to expand the world of visual perception and to design a means to support for education of visually impaired children. Everyone is that something can be done to be gained with new material for visually impaired children. Although it is too hard for detect with the touch all concepts, the two-dimensional forms and objects, each work in order to expand the world of the visually impaired is a fact that is met with excitement.