XV. yüzyıl Floransa'sında sanat ve finans ilişkisi: Medici ailesi
Art and finance relations in the 15th century florence: The Medici family
  1. Tez No: 300378
  2. Yazar: DUYGU ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER ÖNDİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Sanat Tarihi, Economics, Art History
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Batı Sanatı ve Çağdaş Sanat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 519
Özet
“XV. Yüzyıl Floransa'sında Sanat ve Finans İlişkisi: Medici Ailesi”konulu yüksek lisans tezinde öncelikle Floransa'nın 15. yüzyıl ve öncesindeki siyasi, ekonomik ve toplumsal dönüşümü incelenmiş, Medici Bankası ve Medicilerin hakimiyet kurdukları iktisadi ve yönetsel kurumlar bu sınırlar çerçevesinde ele alınmıştır. Sivil mesenlerin hangi koşullar altında güçlendikleri ve ağırlıklı olarak Cosimo de' Medici olmak üzere Giovanni di Bicci, Piero ve Giovanni de' Medici'nin sanat hamileri olarak faaliyetleri değerlendirildikten sonra Benozzo Gozzoli, Paolo Uccello ve Fra Angelico örnekleri özelinde 15. yüzyıl Medici sanat hamiliğinin temel motivasyonları irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the master thesis entitled“Art and Finance Relations in the 15th Century Florence: The Medici Family”firstly the transformation in politics, economics and society before and during the 15th century Florence is examined and the financial and administrative foundations, which are under control of the Medici Bank and Medici, are covered according to these limitations. After it was found that under which circumstances that civil supporters had power and as an art sponsor the works of Giovanni di Bicci, Cosimo, Piero and Giovanni de Medici were evaluated, the samples of Benezzo Gozzoli, Paulo Uccello and Fra Angelico were explicated under the major motivations of the 15th century Medici patron of art.