İlköğretim kurumlarında çalışan öğretmenlerin öfke nedenleri ve öfke kontrol yönetimleri: Elazığ ili örneği
Control management and causes of anger in trainers who work in primary school: Sample of Elazığ city
- Tez No: 300431
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUKADDER BOYDAK ÖZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilköğretim okullarında görev yapan öğretmenlerin, öfke nedenlerine ilişkin görüşlerini, öfkelerini ifade etme biçimlerini ve öfke yönetimi stratejilerini saptamaktır. Öğretmenlerin öfke nedenleri, ifade biçimleri ve yönetim stratejileri, cinsiyet, kıdem, branş ve mezun olunan okul değişkenlerine göre incelenmiştir. Araştırmanın evrenini Elazığ il merkezinde bulunan 114 ilköğretim okulunda görev yapan 3128 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmanın örnekleminde ise araştırma evreninden rastgele seçilen 702 öğretmen yer almıştır.Öğretmenler üzerinde uygulanacak olan ölçek hazırlanırken öfke ile ilgili literatür taranmış, ilgili kavramlar incelenmiş ve ölçek maddeleri oluşturulmuştur. Ölçek maddeleri oluşturulurken uzman görüşüne başvurulmuştur. Elde edilen veriler SPSS programında çözümlenmiştir.Verilerin analizinde bağımsız gruplar t testi tekniği, Non-Parametrik Mann Whitney U Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi ve Parametrik Olmayan Kruskal Wallis H testinden yararlanılmıştır. Varyans analizi sonucunda, grup ortalamaları arasında anlamlı bir farkın çıkması durumunda farkın hangi gruplardan kaynaklandığını saptamak amacıyla scheffe ve LSD testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the opinions of the primary school teachers related to their causes of anger, the styles of anger expression and the strategies of anger management. The causes of teachers? anger, their anger expressions styles and anger management strategies were investigated according to the veriables of their sex, senority, branch and type of educational department. The population of the research consists of 3128 teachers who work in 114 primary schools in the city center of Elazığ. Research sample composed of 702 teachers, who were selected with random method in population research.At the phase of preparing the criterion to be applied on the trieds, literature related to anger has been reviewed, related concepts have been examined and criterion items have been constituted. While criterion items were being constituted, experts? opinions have been called upon. When analysing the data, the Statistical Package For Social Sciences (SPSS) was used.Using, The Independent Gorup T Test , Non-Parametric Mann Whitnety U, One Way Analysis Of Variance and Non-Parametric Kruskal Wallis H Test analyzed the raw data. In the case of a significant difference among group averages, the Scheffe Test and the LSD Test was used to determine the source of the difference.