Ahıskalı Türklerde göçün dinsel yaşayışa etkileri
The effects of migration on religious life in Akhiska Turks
  1. Tez No: 300498
  2. Yazar: RASİM BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN PERŞEMBE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışma, günümüzde eski Sovyet ülkelerinde göçmenlik statüsü devam eden ve önemli bir kısmı Türkiye'ye göç eden Ahıskalı Türklerin tarihsel sürecini, demografik yapısını, nüfus dağılımını, milli kimlik özelliklerini ve dini inanç ve ibadet yönelimlerini kapsayan bir alan araştırmasıdır. Sürgün ve göçler sürecinde Sovyetlerin asimle poli-tikalarına karşı sosyal çevre ve aile içi psikolojik, geleneksel, kültürel kayıplar ve kaza-nımların mücadelesini kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study is a field research including the historical process, demographic structure, population distribution, national identity features and religious belief and worship ten-dencies of Akhiska Turks whose migration status in old Soviet countries in our day and whose essential part has migrated to Turkey. It includes the struggle of psychological, traditional, cultural losses and gains in social environment and domestic against the as-similate policies of the Soviets in the process of relegation and migrations.