Türkiye'ye göç eden nitelikli işgücünün çalışma yaşamına katılımlarında karşılaştıkları sorunlar: Ahıska Türkleri örneği
Problems encountered by Turkey to immigrants in skilled labor participation in the working life: The case of Meskhetian Turks
- Tez No: 742983
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METE KAAN NAMAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
İnsanlık tarihi boyunca çeşitli nedenlerden kaynaklı veya kişilerin istekleri doğrultusunda gönüllü olarak gerçekleştirdikleri çeşitli göçler yaşanmıştır. Göç, coğrafi olarak insanların bulundukları yerden başka bir yere taşınmasıdır. Gerçekleştirilen bu göç hareketleri bazen insanların zorla, yani istekleri dışında; siyasi, kültürel, dini baskılar gibi çeşitli nedenlerden kaynaklanırken bazen de insanların bulundukları yerlerin şartlarından daha iyi olacağını düşündükleri yerlere; daha iyi bir iş, eğitim, refah düzeyinin yükselmesi gibi nedenlerden kaynaklanabilir. İnsanların gerçekleştirdikleri bu göç hareketleri onların üzerinde çeşitli olumlu veya olumsuz etiler yaratmaktadır. Genellikle zorunlu olarak göç etmek zorunda kalan kişiler gittikleri ülkelerde çeşitli kültürel sorunlar ve sosyal adaptasyonlar gibi olumsuz durumlarla karşılaşmaktadırlar. Bu durum gönüllü olarak gerçekleştirilen göçlerde daha kolay çözülebilmektedir. Konumuzun örneklemini teşkil eden Ahıska Türklerine baktığımızda temelde sürgünün olumsuz etkilerini yansıttıklarını açıkça görülmekteyiz. Şimdiki Gürcistan sınırları içinde bulunan Anayurtları olan Ahıska'dan Stalin'in 1944 yılında verdiği kararla büyük sürgün yaşamışlar ve topraklarından çıkarılarak Orta Asya'nın Kazakistan, Özbekistan ve Kırgızistan bölgelerine sürgün edilmişlerdir. Sürgün edildikleri ülkelerde çeşitli sorunlar ve hak ihlalleri ile karşılaşan Ahıskalı'lar kendi vatanları olarak gördükleri Türkiye'ye göç etme isteklerini her dönem ve her fırsatta dile getirmişleridir. Türkiye tarafından alınan iskân kararı doğrultusunda ilk defa 1992 yılında TBMM tarafından kabul edilen bir kararla Eski Sovyet ülkelerinden Türkiye'ye getirilen bir kısım Ahıska Türkü Iğdır'a yerleştirilmiştir. İskanlı göçün ardından ise insanlar kendi imkanları ile serbest göçmen olarak Türkiye göç etmişler ve Bursa, İstanbul, Antalya, İzmir gibi birçok büyük şehirle yerleşmişlerdir. Bu göçler günümüzde de hala devam etmektedir. Yaşadıkları bazı ülkelerde Türk oldukları için çeşitli dışlanma ve baskılara uğrayan Ahıska Türklerinin tek amacı ait oldukları Türk topraklarında huzur içinde yaşamaktır. Çalışmamızda Türkiye'ye göç eden nitelikli Ahıska Türklerinin göç ettikten sonra çalışma hayatı içerisinde yer almada karşılaştıkları sorunların ele alması amaçlanmıştır. Göç ettikten sonra yaşamlarını idame ettirmeleri için ihtiyaç duydukları en önemli unsur iştir. Meslek sahibi olmayan kişiler için bu durum biraz daha kolay olurken, meslek sahibi nitelikli kişiler için durum daha farklı ve zor olmaktadır. Farklı ülkelerde aldıkları eğitimle elde ettikleri diplomaları Türkiye'de onların mesleklerini icra etmelerinde çeşitli olumsuz durumlar ortaya çıkarmaktadır. Nitel araştırma deseni ile yürütülen bu araştırmanın çalışma grubunu göç sonrasında yaşadıkları eski Sovyet ülkelerinden Türkiye'ye göç etmiş, Antalya ve Bursa illerinde ikamet etmekte olan yirmi bir Ahıska Türkü oluşturmaktadır. Araştırma on iki kadın ve dokuz erkek katılımcı ile bire bir görüşmeler yapılarak tamamlanmıştır. Katılımcılardan elde edilen bulgular Nvivo 12 Pro nitel araştırma analiz programı kullanılarak incelenmiştir. Analiz sonucu oluşturulan temalar, çalışmanın geçerlik ve güvenirliğini artırmak adına uzman görüşü alınarak Kappa analizine tabi tutulmuştur. Yapılan bu çalışmadan elde edilen veriler araştırmanın sonuç kısmında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Throughout the history of humanity, there have been various migrations due to multiple reasons or voluntarily in line with the wishes of people. Migration is the geographical movement of people from one place to another. Apart from these migration movements for hours, their better thoughtfulness when they are inside the ground in highly useful bodies such as political, walls, religious fashions; a better job education, such as education level education, may seem inadequate. These migration movements of people create various positive or negative effects on them. Generally, people who are forced to migrate face negative situations such as various cultural problems and social adaptations in the countries they go to. This situation can be solved more easily in voluntary migrations. When we look at the Meskhetian Turks, which constitute the sample of our subject, we can clearly see that they basically reflect the negative effects of exile. They were exiled from Ahiska region their homeland within the borders of present Georgia, with the decision of Stalin in 1944, and they were exiled from their lands to Kazakhstan, Uzbekistan and Kyrgyzstan regions of Central Asia. Meskhetians, who faced various problems and violations of rights in the countries they were exiled from, expressed their desire to immigrate to Turkey, which they see as their homeland, at every period and at every opportunity. In line with the resettlement decision taken by Turkey, some Meskhetian Turks, who were brought to Turkey from the former Soviet countries with a decision adopted by the Turkish Grand National Assembly for the first time in 1992, were settled in Igdır. After the settled migration, people immigrated to Turkey as free immigrants by their own means and settled in many big cities such as Bursa, Istanbul, Antalya, and Izmir. These migrations still continue today. In study, it is aimed to deal with the problems that the qualified Meskhetian Turks who immigrated to Turkey face in their working life after they migrate. The most significant factor they need to survive after emigrating is to find a job to work. While this situation is a little easier for non-professional people, the situation is different and difficult for qualified professionals. The study group of this research, which was carried out with a qualitative research design, consists of twenty-one Meskhetian Turks who immigrated to Turkey from the former Soviet countries they lived in after the migration and reside in the provinces of Antalya and Bursa. The research was conducted by doing face-to-face interviews with twelve female and nine male participants. The findings obtained from the participants were analysed using the Nvivo 12 Pro qualitative research analysis program. The themes created as a result of the analysis were subjected to Kappa analysis by taking expert opinion in order to increase the validity and reliability of the study. The data obtained from this study were evaluated in the conclusion part of the study.