Sinop Seyyid Bilal Türbesi Haziresi'ndeki mezar taşları
Gravestones in the Cemetery of Seyyid Bilal Tomb
- Tez No: 300502
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP GÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 379
Özet
?Sinop Seyyid Bilal Türbesi Haziresindeki Mezar Taşları? adlı bu çalışmamızda toplam mezar taşı sayısı 170 dir. Başucu şahidelerinin toplam sayısı 108 dir. Ayakucu şahidelerinin toplam sayısı 62 dir. Tespit edilebilen 63 erkek mezar taşı kitabesi, 41 kadın mezar taşı kitabesi vardır. Cinsiyet kimliği tespit edilemeyen 5 mezar taşı kitabesi bulunmaktadır. En erken tarihli mezar taşı 808h./1406m. tarihlidir. En geç tarihli mezar taşı 1346h./1928m tarihlidir. Mezar tipleri; Şahideli Toprak Mezar, Şahideli Çerçeveli Mezar, Şahideli Üzeri Açık Sanduka, Şahideli Üzeri Kapalı Sanduka, Şahideli Sanduka, Şahideli Kapak Taşlı Mezar, Tek Kaideli Mezar, Çift Kaideli Mezar olmak üzere 8 başlıkta incelenmiştir. Mezar taşı tipleri; Kadın Mezar Taşları ve Erkek Mezar Taşları olmak üzere iki grupta incelenmiştir. Başlık tipleri incelenirken Erkek Başlık Tipleri ve Kadın Başlık Tipleri olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Mezar taşlarında üç farklı malzeme tespit edilmiştir. 159 mezar taşının malzemesi mermer, 3 mezar taşının malzemesi kalker, 8 mezar taşının malzemesi taştır. Mezar taşı kitabelerinde yazı türü olarak sülüs ve ta'lik kullanılmıştır. Mezar taşlarında görülen süslemeler bitkisel, nesnel, geometrik, yazı ve simgeseldir.
Özet (Çeviri)
There are totally 170 gravestones in this thesis that called ?The Gravestones of Sinop Seyyid Bilal Cemetery?. 108 of them are headstones and 62 of them the others. 63 gravestones for men and the 41 for women. 5 graves? identity is not clear. The earliest gravestone dated to 1406 and, the latest one is 1928.The forms of gravestones examined under two headlines: headstones and footstones. There are 20 forms for headstones and 17 forms for footstones. There are eight grave forms in this cemetery: grave with headstone, grave with headstone and framed, open sarcophagus with headstone, cloesd sarcophagus with headstone, sarcophagus with headstone, with headstone and covered with Stone, grave with one base, grave with two base. Head forms divided into two groups: Man and Woman. The main material of most of the gravestones is Marble (159). Only 3 headstones? material is limestone, and 8 headstones are made of different types of stone. Thuluth and Taliq are style of calligraphy that applied on gravestones. Someone can see the floral, geometric, calligraphical, symbolic ornamentation on the gravestones.