Kaudal epidural bupivakain ve morfin uygulanmasının postoperatif analjezi ve cerrahiye stres yanıt üzerine etkilerinin araştırılması
- Tez No: 30051
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. ÖZCAN ERSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Cerrahi strese endokrin ve metabolik yanıtın önlenmesi ve ameliyat sonrası analjezi temini için çeşitli metodlar tanımlanmıştır. Çalışmamız genel anestezi uygulanan ve rastgele üç gruba ayrılan 60 hastada gerçekleştirildi.Grupl'deki 20 hastaya 20 mi % 0.25'lik bupivakain,grupll'deki 20 hastaya 10 mi %0.9 NaCl içinde 2 mg morfin hidroklorür kaudal epidural yoldan uygulandı.GrupIII'deki 20 hasta kontrol olarak alındı.Cerrahi strese endokrin ve metabolik yanıt üzerine etkileri ve ameliyat sonrası analjezi sürelerine bakıldı. Kaudal yoldan uygulanan bupivakainin ameliyat sonrası yeterli ve uzun süreli analjezi sağlaması yanında cerrahi strese endokrin ve metabolik yanın önemli ölçüde önlediği, kaudal yoldan uygulanan morfinin ise ameliyat sonrası yeterli ve daha uzun süreli analjezi sağladığı ancak cerrahi strese endokrin ve metabolik yanıt üzerine etkisinin düşük düzeyde kaldığı görüldü.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Various methods for prevention of the endocrine and metabolic response to surgical stress and for provision of postoperative analgesia is reported. In our study, was performed in 60 patients who were randomly divided into three grups and general anaesthesia were applied. Bupivacaine 0.25% 20ml was injected to twenty patients in group I. Two mg morphine hydrochlorid in 0.9% saline 10 ml was administered to twenty patients in group II. These drugs were administered by caudal epidural route.Twenty patients in group III were evaluated as control.The effects of these medications on the endocrine and metabolic response to surgical stress and durations of postoperative analgesia were noted. We observed that caudal bupivacaine application provided sufficient and long lasting postoperative analgesia and prevented the endocrine and metabolic response to surgical stress, while caudal application of morphine provided sufficient and longer lasting postoperative analgesia with little prevention of the endocrine and metobolic response to surgical stress.