Kosta kırıklarında epidural morfin uygulamasının ağrı ve kan gazları üzerine etkisi
- Tez No: 30050
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. ÖZCAN ERSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET Gogüs travmaları genellikle kosta kırıkları. pnömotoraks ve pulmoner kontüzyonla birliktedir. Ağrı sıklıkla majör semptomdur ve şiddetli ise hastanın öksürmesini kısıtlayarak, balgam retansiyonu. pnömoni ve sonuçta solunum yetmezliğine yol açabilir. Ağrının tam olarak giderilmesi pulmoner komplikasyonları önlemede ilk amaçtır. Göğüs travmalı 26 hastaya 10 mi % 0.09 NaCl içinde 4 mg morfin epidural analjezi için verildi. Arteriel gaz analizi ve ağrının değerlendirilmesi epidural morfin uygulamasından önce ve 4-24 saat sonra yapıldı. Epidural morfin solunum depresyonu yapmaksızın ağrıda belirgin bir azalma sağladı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Chest wall trauma is usually associated with rib fractures, pneumothorax and pulmonary contusion. Pain is often the major symtom and if it is severe, may restrict the patient's ability to cough, producing sputum retention, atelectasis, pneumonia and ultimately respiratory failure. Complete pain relief is the first aim to prevent the pulmonary complications. Twenty-six patients with chest wall trauma were treated with epidural analgesia using 4 mg morphine in 10 ml 0.9 % NaCl. Arterial gas analysis and pain relief was assesed before and 4 and 24 hours after the administration of morphine. Epidural morphine produced significant pain relief without respiratory depression.