İslam Hukuk tarihinde para vakıfları ve finansman kaynağı olarak kullanılması
Money foundations in the history of Islamic Law and their being used as financial resources
- Tez No: 300513
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT DALGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Ekonomi, Tarih, Religion, Economics, History
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Para vakıfları, bir dönem Osmanlı ekonomisinin vazgeçilmez finansman kaynaklarından biri olmuştur. Ancak var olduğu müddetçe hakkındaki tartışmalar son bulmamıştır. İslam âlimlerinin bir kısmı bu tür bir vakfın olamayacağını, faize bulaşmış olduğu için uzak durulması gerektiğini ifade ederken, diğer bir kısmı caiz olduğunu ve topluma yarar sağladığını söylemişlerdir.Para vakıflarının modern dönemde uygulanabilir hale getirilip getirilemeyeceğini tespit etmek, krediye ihtiyacı olan müslümanların başvurabileceği bir kurumu yeniden canlandırabilmeyi mümkün hale getirecektir.
Özet (Çeviri)
In a period of Ottoman economy, money foundations were one of the indispensable financial resources. However, the discussions about them haven?t come to an end since they appeared. According to some of Islamic scholars, while such organizations are not accepted as a charitable foundation and should be avoided due to interest, the other part of Islamic scholars allows these foundations because they are useful for society.To determine that if the money foundations were put into practice in modern times will be able to bring into life again the foundation which Muslims who need the credit can apply.