Dâhilde işleme rejiminin Mersin'deki boyutları
Dimensions of inward processing regime in Mersin
  1. Tez No: 300523
  2. Yazar: ELA EYİLCİM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMİHA AYTEMİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bir ekonomide dış ticaretin özellikle ihracatın ekonomik büyüme üzerinde olumlu etkileri vardır. İhracat, iktisadi büyümenin finansmanı açısından önemli bir faktördür. Bu nedenle ülkeler dış ticarete ayrı bir önem vermektedirler. Uluslararası pazarlarda yoğun bir rekabetin yaşandığı günümüzde ülkeler ihracatın gelişmesine katkıda bulunacak stratejiler belirlemekte ve çeşitli önlemler almaktadırlar. Bu çerçevede ihracat işlemlerine ve ihracatın teşvikine ilişkin olarak alınan önlemlerin önemi büyüktür. İhracatı teşvik araçlarından biri olan Dâhilde İşleme Rejimi (DİR) ülkemizde 1996 yılının başından beri uygulanmaktadır. Ekonomik etkili bir gümrük rejimi olan DİR'nin ithalat, ihracat üzerinde doğrudan etkisi bulunmaktadır. Ülkemizde ihracatın yaklaşık %50'si, ithalatın ise yaklaşık %15'i bu rejim kapsamında gerçekleştirilmektedir.Bu nedenle bu çalışmanın amacı, Mersin'in toplam ihracatı üzerinde DİR'nin etkisini araştırmaktır. Bu amaç doğrultusunda yapılan analizler sonucunda, DİR'nin Mersin toplam ihracatı üzerinde olumlu bir etkisi olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
There are positive effects of foreign trade, especially exports, on economic growth. Exports is an important factor for financing economic growth. For this reason, countries gives a special attention to exporting. Today's high competition in international markets forces countries to develop new strategies and take several precautions which contribute exports to improve. In this context, precautions taken for export processes and export subsidies are on great importance. As one of the export subsidizing tools, The Inward Processing Regime has been started to be applied with the Customs Union since the beginning of 1996. The Inward Processing Regime, a customs procedure with economic impact, has direct effects on exports and imports. In Turkey, approximately 50% of the exports and 15% of the imports take place in the context of this regime.Therefore the aim of this thesis is to determine the effect of Inward Processing Regime on Mersin?s total export. Analysis shows that Inward Processing Regime has a positive effect on Mersin?s total export.