Influence of world oil and copper prices on Turkish precious metals and financial markets
Dünya petrol ve bakır fiyatlarının Türk değerli metaller ve finansal pazarlarına etkisi
  1. Tez No: 300532
  2. Yazar: GÖKÇE GÜRSEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UĞUR SOYTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tezde Brent petrol fiyatları, LME bakır fiyatları, Türk altın ve gümüş fiyatları, IMKB100 endeksi, faiz oranı ve lira/dolar döviz kuru arasındaki kısa dönem ve uzun dönem Granger nedensellik ilişkisi incelenmiştir. Uzun dönem Granger nedensellik ilişkisi Wald istatiğine bakılarak incelenirken, kısa donem ilişki genelleştirilmiş tepki fonksiyonlarına bakılarak incelenmiştir. Veri aralığı 2 Ocak 2002`den 24 Şubat 2011`e kadardır. 2008 petrol fiyatlarındaki artiş nedeniyle veri aralığı üçe bölünmüştür. 2 Ocak 2002`den 31 Aralik 2007`ye kadar 1. periyot, 1 Ocak 2008`den 31 Aralık 2008`e kadar 2. periyot ve 1 Ocak 2009`dan 24 Şubat 2011`e kadar 3. periyot olacak şekilde veri seti 3`e bölünmüştür. 3. periyotta değişkenler en fazla 1. dereceden bütünleşik olduğu için Toda Yamamoto prosedürü kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis the relationship between Brent oil prices, LME copper prices, Turkish gold and silver spot prices, XU100 index, interest rate and exchange rate is examined. Their long run Granger causality relationship is investigated by looking at Wald statistics. The short run relationship between them is examined by using generalized impulse responses. The data range is from January 2, 2002 to February 24, 2011. Due to the oil crisis in 2008, we divide the data into three periods: January 2, 2002 to December 31 as first period, 2007, from January 1, 2008 to December 31 as second period, 2008 and January 1, 2009 and February 24, 2011 as third period. We conduct each test separately for these periods but in third period we use Toda-Yamamoto procedure since maximum order of integration is 1.