Perceived parenting styles, emotion recognition, and emotion regulation in relation to psychological well-being: Symptoms of depression, obsessive-compulsive disorder, and social anxiety
Algılanan ebeveyn tutumları, duygu tanıma ve duygu düzenleme ile depresyon, obsesif-kompulsif bozukluk ve sosyal kaygı belirtileri arasındaki ilişki
  1. Tez No: 300533
  2. Yazar: B. TÜRKÜLER AKA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN GENÇÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 248
Özet
Bu çalısmanın amacı algılanan ebeveyn tutumları, duygu tanıma ve duygu düzenleme ile depresyon, obsesif-kompulsif bozukluk ve sosyal kaygı belirtileri arasındaki bağlantıyı incelemektir. Bu amaçla, yasları 18 ve 36 (Ort = 22.09, Sd = 2.78) arasında olan 530 yetiskin (402 kadın, 128 erkek) çalısmaya katılmıstır. Bu çalısmanın verisi Demografik Bilgi Formu, Algılanan Ebeveyn Tutumları - KısaFormu, ?Zihni Gözlerden Okuma? Testi, Duygu Düzenleme Ölçeği, Duygu Düzenleme Süreçleri, Beck Depresyon Envanteri, Liebowitz Sosyal Kaygı Ölçeği, Maudsley Obsesif-Kompulsif Soru Listesi, Beyazı Ayı Supresyon Envanteri, Düsünce - Eylem Kaynasması Ölçeği ve Duygusal Basa Çıkma Ölçeği kullanılarak toplanmıstır. Çalısmada, Duygu Düzenleme Ölçeği ve Duygu Düzenleme Süreçleri ölçeği geçerlilik ve güvenilirlik açısından incelenmis ve yeterli bulunmustur. Depresyon, obsesif-kompulsif bozukluk ve sosyal kaygı belirtilerinin anlamlı iliskilerini göstermek için üç adet regresyon analizi gerçeklestirilmistir. Bu çalısmanın sonuçları, beklendiği sekilde, farklı ebeveyn tutumları, duygu düzenleme biçimleri ve süreçlerinin; depresyon, obsesif-kompulsif bozukluk ve sosyal kaygı belirtileri ile iliskilerini göstermistir. Tüm sonuçlar ilgili literatür ısığında tartısılmıs, arastırma ve uygulama açısından ileride yapılabilecek çalısmalar önerilmistir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the current study was to examine the path of perceived parenting styles, emotion recognition, emotion regulation, and psychological well-being in terms of depression, obsessive-compulsive disorder and social anxiety symptoms consequently. For the purpose of this study 530 adults (402 female, 128 male) between the ages of 18 and 36 (M = 22.09, SD = 2.78) participated in the current study. The data was collected by a questionnaire battery including a Demographic Category Sheet, Short-EMBU (Egna Minnen Betraffande Uppfostran- My Memoriesof Upbringing), ?Reading the Mind in the Eyes? Test (Revised), Emotion Regulation Questionnaire, Emotion Regulation Processes, Beck Depression Inventory, Liebowitz Social Anxiety Scale, Maudsley Obsessive Compulsive Inventory, White Bear Suppression Inventory, Thought-Action Fusion Scale, and Emotional Approach Coping Scale. The psychometric properties of Emotion Regulation Questionnaire and Emotion Regulation Processes were investigated and found to have good validity and reliability characteristics. The three sets of hierarchical multiple regression analyses were conducted to reveal the significant associates of psychological well-being. As expected, the results of the current study revealed that perceived parenting styles, different emotion regulation strategies and processes had associated with psychological well-being in terms of depression, obsessivecompulsive disorder and social anxiety symptoms. The findings, and their implications with suggestions for future research and practice, were discussed in the light of relevant literature.