Streamlining a hospital information system
Bir hastane bilgi sisteminin analizi ve iyileştirmesi
  1. Tez No: 300531
  2. Yazar: DUYGU DAĞLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP ONAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Hastane Bilgi Sistemlerinin (HBS) başarısı kullanılan yazılıma, kullanıcılara, ve kullanılan bilgi sisteminin hastanedeki iş akışı ile uyumuna bağlıdır. Çalışmanın hedefi, özel bir hastanede kullanılan Hastane Bilgi Sistemini analiz etmek, hastanenin bilgi gereksinimlerini tespit etmek ve bilgi sistemini hastanenin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde geliştirmektir. Bu amaçla kullanılmakta olan HBS'nin modülleri, iş akışı ve operasyonlar, Sağlık Bakanlığı'nın HBS'ler ile ilgili yönetmelikleri, kullanıcıların yaklaşımları, sistemdeki kontrol mekanizmaları ve kullanılan formlar görüşmeler, gözlemler ve doküman incelemeleri yoluyla analiz edilmiştir. Çalışmanın sonuçları, HBS'lerde karşılaşılan problemlerin büyük oranda yöneticiler tarafından fark edilmediğini, bilgi hatalarının kullanıcıların sisteme veri girişi yaptığı noktalarda oluştuğunu göstermektedir. Ayrıca, HBS'lerinin mevcut iş yükünü arttırdığı gözlenmiştir. Standardizasyonun olmaması ve kısmi otomasyon verimlilik kaybının temel sebepleridir. Mevcut sistemin iyileştirilmesinin bir yolu olarak yazılım tasarımında düzenlemeler önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The success of a Hospital Information System (HIS) is related to the software, its users, and the fit between the system and the hospital?s operations. The objective of this thesis is to analyze the Hospital Information System used by a private hospital, and streamline the system to better fit the requirements of the hospital. The modules of the HIS, the processes, the requirements of external parties, the attitudes of users as well as the control mechanisms and the forms are analyzed through observations, interviews and document inspections. The results of the study indicate that only a small proportion of problems are noticed by managers, and inaccuracies occur when users provide inputs to the system. Moreover, the HIS yields additional clerical work. Lack of standardization and partial automation are among the main reasons for inefficiencies. Improvements in the software design are proposed as a means for streamlining the existing system.