Effects of attachment security, threat, and attachment figure primes on cognitive attentional task performance
Bağlanma stilleri, tehdit ve bağlanma figürü çağırıştırıcılarının kognitif dikkat performası üzerinde etkileri
  1. Tez No: 300545
  2. Yazar: EZGİ SAKMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEBİ SÜMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bağlanma sistemi çevrede bir tehdit algılandığında aktive olur. Aktivasyon düzeyi bağlanma stilli farklılıkları ile ilişkilidir. Kaygılı bağlanan bireyler bağlanma ile ilgili tehditlere karşı aşırı tetikte iken, kaçınan bağlanma stiline sahip bireyler stresli koşullar altında bağlanma ile ilgili düşüncelerini bastırabilirler. Bu çalışmanın amacı tehdit ve bağlanma figürü çağırıştırıcılarının eşikaltı gösteriminin farklı bağlanma stillerine sahip katılımcıların bilişsel dikkat performansı üzerinde bir etkisi olup olmadığını araştırmaktır. Kaygılı bağlananların tehdit ve bağlanma figürü çağırıştırıcısı koşulu altında da güvenli ve kaçınan bağlanma stiline sahip katılımcılardan daha kötü performans göstereceği öngörülmüştür. Kaçınan bağlanma stiline sahip katılımcıların sadece tehdit çağırıştırıcısı bağlanma figürü çağırıştırıcısı ile takip edildiğinde daha kötü performans göstermesi beklenmiştir. Güvenli bağlananların diğer bağlanma stiline sahip olanlardan her koşulda daha iyi performans göstermesi beklenmiştir. Üniversite öğrencileri (N = 225) bağlanma figürlerinin adlarını (WHOTO), ve bağlanma kaygısı ve kaçınmasını (Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri, YİYE) ölçen ölçeklerin bulunduğu bir anket bataryası doldurmuşlardır ve bilişsel dikkat performansını temsil eden Sinyal Tanıma (Signal Detection) ve Stroop görevlerini bilgisayar aracılığıyla laboratuarda tamamlamışlardır. Bulgular bağlanma kaçınmasının düşük bilişsel performansın anlamlı bir yordayıcısı olduğunu, bağlanma kaygısının ise sadece belirli bağlanma sistemi aktivasyonu koşulları altında bilişsel performans düşüşüne yol açtığını göstermiştir. Güvenli bağlanmanın kişileri tehdit veya bağlanma figürü erişilebilirliği çağırıştırıcılarının etkisine karşı bağışık hale getirdiği belirlenmiştir. Bulgular önceki çalışmalar ve kültürel farklılıklar dikkate alınarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The attachment system is activated when a threat is perceived in the environment. Attachment style differences moderate the levels of this activation. Whereas anxiously attached people are more hypervigilant to attachment-related stress, avoidant people have an ability to suppress their attachment related thoughts under stressful conditions. The aim of the present study was to investigate whether the subliminal presentation of threat and attachment figure primes interfere with the cognitive task performance of participants with different attachment styles. It was hypothesized that anxious participants would perform worse than secure and avoidant participants under both conditions of attachment-related threat and attachment figure primes. Avoidant participants were expected to perform poorly only when a threat prime is followed by an attachment figure prime. The securely attached participants were expected to perform better than the other attachment groups. University students (N = 225) filled out a questionnaire package including the measures of attachment figure names (WHOTO), attachment anxiety and avoidance (The Experiences in Close Relationships, ECR); and they were administered computerized Signal Detection and Stroop tasks representing cognitive attentional performance in the laboratory. The results showed that attachment avoidance was a significant predictor of decreased cognitive performance, and attachment anxiety makes people vulnerable to cognitive performance decline only under certain circumstances of attachment system activation. Attachment security was identified to make individuals immune to the effects of threat or attachment figure availability priming on cognitive performance. The findings were discussed considering previous work and implications for cultural differences.