Manipulative function of credit card advertisements in Turkey
Türkiye'deki kredi kartı reklamlarının manipülatif etkisi
- Tez No: 300546
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECMİ ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Sosyoloji, Advertising, Sociology
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Bu çalışma, kredi kartlarının Türk toplumuna eklemlenmesinde kredi kartı reklamlarının rolünü ve bu eklemlenmenin Türkiye'deki tüketim kurgusunu nasıl etkilediğini incelemeyi amaçlamaktadır. Reklamlar kredi kartlarını topluma sunarlarken insanlarla kredi kartları arasında ve piyasadaki diğer metalar ile insanlar arasında birtakım ilişkiler kurarlar. Bu bakımdan, kredi kartı kullanımını akılcı temellere oturturlarken toplum tarafından onaylanmayı amaçlarlar. Bu, kredi kartı kullanımını topluma yayabilmek için gereklidir. Reklamların kredi kartı kullanımına dair toplumda nasıl zemin hazırladığını incelerken, araştırma Türkiye'de tüketimle ilgili değerlerin nasıl dönüştürüldüğüne odaklanır. Bu bağlamda, sekiz yıllık bir süreçte televizyonda yayınlanan 210 kredi kartı reklamı seçilmiş ve semiyoloji ile içerik analizinin bir arada kullanıldığı karma bir yöntemle incelenmiştir. Araştırmanın sonucunda, kredi kartı reklamlarının Türkiye'deki tüketime dair algının dönüştürülmesindeki rolü ortaya çıkarılmıştır. Bu bakımdan çalışma, reklamların toplumdaki sosyokültürel etkisini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study intends to investigate the role of credit card commercials in the integration of credit cards to the Turkish society and how this integration has affected the concept of consumption in Turkey. While presenting credit cards to the society, commercials establish certain kinds of relationships between people and credit cards, as well as between people and the other commodities in the market. In this respect, they attempt to rationalize the use of credit cards and to get social approval in order to widen credit card spending among society. Exploring the ways commercials attempt to lay the ground for credit card purchasing, the research focuses on the inversion of established values in the Turkish society related with consumption. In this frame, 210 credit card commercials broadcasted on TV over an eight year period are selected and examined through the combined semiological and content analysis. The outcome of the research unveils the role of credit card commercials in the transformation of the idea of consumption in Turkey. In this sense, research demonstrates the socio-cultural affect of commercials in the society.