The role of meta-mood experience on the mood-congruency effect in recognizing emotions from facial expressions
Yüz ifadelerini tanımada duygudurumuna bağlı oluşan yanlılıkta meta-duygunun etkisi
  1. Tez No: 300547
  2. Yazar: FATİH CEMİL KAVCIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN GENÇÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 254
Özet
Bu çalışmanın amacı meta-duygu deneyiminin yüz ifadelerini tanımada oluşan duygudurumuna bağlı yanlılık üzerindeki etkilerini incelemektir. Bu amaçla, Kısa Duygudurum İçe-Bakış Ölçeği (DİBÖ), Durumluk Meta-Duygu Ölçeği (DMDÖ) ve Meta-Duygu Özellikleri Ölçeği (MDÖÖ) Türkçe'ye çevrilmiş ve uyarlanmıştır. Bu ölçeklerin güvenilirlik ve geçerlilik analizleri istatistiksel olarak yeterli bulunmuştur. Ana çalışma için, deneysel bir işlem yürütülmüştür. Deneysel çalışma için ilk adımda Kısa Semptom Envanteri, indükleme önces Duygudurum İçe-Bakış Ölçeği, Meta-Duygu Özellikleri Ölçeği, ve Temel Kişilik Özellikleri Envanteri uygulanmıştır. İkinci adımda üzgün duygu indüklemesi ve indükleme sonrası Duygudurum İçe-Bakış Ölçeği ve Durumluk Meta-Duygu Ölçeği uygulanmıştır. Son basamakta NimStim Yüz İfadeleri Seti uygulanmıştır. Duygudurumuna bağlı yanlılığın incelenmesi amacıyla yapılan analizlerde sadece nötr yüz ifadelerine verilen üzgün ya da mutlu cevapları göz önüne alınmıştır. Sonuçlara göre kişilik özellikleri arasında Uyumlu kişilik özellikleri ile hızlı gösterilen yüz ifadelerinin üzgün olarak algınlanması ile negatif bir ilişki bulunmaktadır. Fakat, kişilik özellikleri kontrol edildiğinde, duygudurum indükleme sürecinde once ölçülen nahoş duygudurum ile nötr yüzleri üzgün olarak algılama arasında pozitif bir ilişki bulunmuştur. Yavaş gösterilen nötr yüzlerin mutlu olarak algılanması ile Anksiyete arasında positif bir ilişki bulunmuştur. Semptomlar control edildikten sonra, Dışa dönük ve vicanlılık kişilik özelliklerinin bu tür bir yanlılıkla ters ilişkişi olduğu bulunmuştur. Duruma bağlı duygudurum değerlendirmenin bir alt kolu olan duygusal tipiklik, yavaş gösterilen nötr yüz ifadelerinin mutlu olarak algılanması ile ters ilişkili olduğu bulunmuştur. Son olarak duruma bağlı duygudurum regülasyon süreçlerinden duygudurumu düzeltme özelliğinin de bu tür bir yanlılıkla ters ilişkili olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the current study was to investigate the roles of meta-mood experience on the mood congruency effect in recognizing emotions from neutral facial expressions. For this aim, three scales were translated and adapted to Turkish, namely Brief Mood Introspection Scale (BMIS), State Meta-Mood Scale (SMMS), and Trait Meta-Mood Scale (TMMS). The reliability and validity analyses came out to be satisfactory. For the main analyses, an experimental study was conducted. The experimental design consisted of the administration of the Brief Symptom Inventory, Pre- induction Brief Mood Introspection Scale, Trait Meta-MoodScale, and Basic Personality Traits Inventory in the first step, followed by a sad mood induction procedure and the administration of Post- Brief Symptom Inventory, and State Meta-Mood Scale in the second step. The last step consisted of the administration of the NimStim Set of Facial Expressions. For the main analyses regarding mood congruency only the mislabelings of neutral faces as sad or happy were considered. The results revealed that among personality traits Agreeableness was negatively associated with perceiving fast displayed neutral faces as sad. After controlling for personality traits; however, unpleasant mood measured before the mood induction procedure was positively associated with perceiving neutral faces as sad. When perceiving slow displayed neutral faces as happy were examined, it was found that anxiety was positively associated with such a bias. After controlling for symptomatology, among personality traits, extraversion and conscientiousness were found to be negatively associated with mislabelling slow displayed neutral faces as happy. Among the evaluative domain of the SMMS, typicality was found to be negatively associated with such a bias; and lastly, among the regulatory domain of the SMMS, emotional repair was found to be negatively associated with mislabelling slow displayed neutral faces as happy.