Glass cliff in relation to hostile and benevolent sexism
Cam uçurum ile düşmanca ve korumacı cinsiyetçilik arasındaki ilişki
- Tez No: 300563
- Danışmanlar: PROF. DR. H. CANAN SÜMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın amacı ?cam uçurum? kavramı ile cinsiyetçiliğin iki farklı türü olan ?düşmanca? ve ?korumacı? cinsiyetçilik arasındaki ilişkiyi incelemektir. Cam uçurum, normal şartlar altında çekici durumda olan üst düzey pozisyonlara işler yolunda gitmediğinde kadınların getirilmesini tercih etme durumunu ifade eder. İlk olarak çeşitli meslek gruplarında olan ve çeşitli şirketlerde çalışan katılımcılar ile bir anket uygulaması gerçekleştirilmiştir (N = 328). Yapılan analizler ve elde edilen sonuçlar değerlendirildikten sonra anket paketindeki ölçeklerin sıralanmasının olası yönlendirici etkilerini ortadan kaldırmak amacıyla, çalışma öğrencilerden oluşan bir katılımcı grubuyla tekrar edilmiştir (N = 147). Daha sonra, her iki çalışmadan elde edilen veriler birleştirilerek analizler bir kez daha tekrarlanmıştır. Araştırma sonuçları, 1) cam uçurum kavramının varlığını desteklememekte ve 2) cam uçurum ve her iki cinsiyetçilik türü arasında herhangi bir ilişkinin olmadığını göstermektedir. Bu çalışmanın sonuçları ve sonuçlara yönelik açıklamalar tartışılmıştır. Ayrıca çalışmanın kısıtlılıklarından bahsedilerek ileride yapılacak çalışmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to investigate the relationship between the glass cliff phenomenon and two forms of sexism: hostile sexism (HS) and benevolent sexism (BS). Glass cliff refers to the tendency to endorse a woman candidate for a normally desirable, high-status position at the time of downfall or when things are not going well. A questionnaire package was first administered to a working people sample (N = 328) with diverse occupational backgrounds. Based on the analyses and findings, to be able to eliminate the potential confounding effect of the order of the scales in the package, the study was repeated on a student sample (N = 147). Finally, analyses were repeated after the data from both samples were combined. Results showed no evidence for 1) the presence of glass cliff and 2) the presence of a relationship between glass cliff and two forms of sexism. The results from both samples were discussed, presenting some plausible explanations for the findings. Limitations of the study and suggestions for future research are also presented.