Transformation of Syrian conflicts with Turkey and Israel in the 1990s: A comparative perspective on ripeness
Suriye?nin 1990?lardaki Türkiye ve İsrail ile olan uyuşmazlıklarının dönüşümü: Olgunlaşma teorisine karşılaştırmalı bir bakış
- Tez No: 300564
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİHA BENLİ ALTUNIŞIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 381
Özet
Bu tez, Suriye'nin 1990'lar boyunca Türkiye ve İsrail ile olan sorunlarında yaşadığı dönüşüm süreçlerini irdelemektedir. Burada amaç iki sorunun dönüşümünün neden farklı sonuçlandığının ardındaki nedenleri anlamaktır. Bu çalışma farklı sonuçların nedeni olarak Türkiye-Suriye sorununun Suriye-İsrail sorunu ile karşılaştırıldığında daha yüksek bir olgunlaşma seviyesine ulaşmış olmasını ileri sürmektedir. Diğer bir ifade ile olgunlaşmanın şartları olan objektif ve subjektif faktörlerin ? sorunun çıkmazlık noktasında oluşu, tarafların bir çıkış yolu algılaması ve süreci yönetecek yetkin kişilerin varlığı ? etkileşiminin Türkiye-Suriye sorununda net olarak varlığı bu sorunun iyi komşuluk ilişkilerine dönüşümünü olumlu yönde etkilerken, Suriye-İsrail sorununda bu etkileşimin zayıf oluşu bu sorunun dönüşümünün istenildiği şekilde olmamasının ardındaki nedenlerdendir.
Özet (Çeviri)
This thesis looks at the conflict transformation processes, which took place in the Syrian conflicts with Turkey and Israel during the 1990s. The aim is to understand the reasons behind the different outcomes of these conflict transformation processes of Syria with Turkey and Israel. This thesis argues that the high-level of ripeness conditions in the Syrian-Turkish conflict, compared to the conditions in the Syrian-Israeli conflict, was the determinant of effectiveness, that is, for the signing of an agreement that symbolized the transformation in relations. More theoretically, the interaction between objective and subjective conditions of ripeness is more evident in the Syrian-Turkish case than in the Syrian-Israeli conflict, and this is the explanatory factor for the differing outcomes in these transformation processes.